Samotność, alkohol i papierosy prowadzą do demencji. Alarmujące wyniki badań

Polska Bartosz Treder / polsatnews.pl / "The Guardian"
Samotność, alkohol i papierosy prowadzą do demencji. Alarmujące wyniki badań
Pixabay
Samotność, alkohol i papierosy prowadzą do demencji

Niezdrowy tryb życia i codzienne przyzwyczajenia mogą doprowadzić do przedwczesnego wystąpienia demencji. Naukowcy w najnowszym badaniu wskazali palenie papierosów, spożywanie alkoholu, samotność i wysokie ciśnienie jako przyczyny pogorszenia funkcji poznawczych. Poinformowali również, jak zmniejszyć szanse na wystąpienie schorzenia.

Demencja jest zespołem objawów wywołanych chorobą mózgu, zwykle przewlekłą lub o o postępującym przebiegu. Związane z nią są zaburzenia pamięci, myślenia, orientacji, rozumienia, liczenia oraz zdolności do uczenia się. WHO wskazuje, że demencji towarzyszą również zaburzenia emocjonalne i spadek motywacji.

 

Pogarszanie się funkcji poznawczych może rozpocząć się na wiele lat przed wystąpieniem objawów demencji, występującej u niektórych już wieku 30 lat, znanej jako demencja o młodym początku.

Demencja. Najnowsze doniesienia naukowców

Prawie cztery miliony ludzi na całym świecie doświadcza objawów demencji w wieku poniżej 65 lat, a każdego roku u 370 tys. osób w tym wieku diagnozowany jest nowotwór. Zależność postanowili zbadać brytyjscy i holenderscy naukowcy.

 

ZOBACZ: Chile. U siedmiolatki wykryto nowotwór piersi. "To jeden przypadek na 400 milionów"

 

W eksperymencie wzięło udział 350 tys. osób poniżej 65. roku życia, objętych badaniem brytyjskiego Biobanku. Naukowcy z uniwersytetów w Exeter i Maastricht zbadali, co może wpływać na predyspozycję danej osoby do wczesnego wystąpienia demencji, w tym czynniki genetyczne, styl życia i środowisko.

Cukrzyca i samotność powodami przedwczesnej demencji

Naukowcy w najnowszych badaniach wskazali, że do najczęstszych przyczyn występowania demencji we wczesnym okresie życia należą: samotność, wysokie ciśnienie krwi, depresja, izolacja społeczna, palenie tytoniuspożywanie alkoholu, niższy status społeczno-ekonomiczny oraz cukrzyca.

 

ZOBACZ: Internet rujnuje zdrowie psychiczne? Nowe badanie: Bzdura!

 

Badanie opublikowane w miesięczniku medycznym "JAMA Neurology" rzuciło nowe światło na postępowanie choroby, dając nadzieję na spowolnienie lub zapobiegnięcie jej. Demencja o początku w młodym wieku jest spowodowana głównie przez gen APOE4, przy czym niewiele dotychczasowych badań wskazywało na inne czynniki postępu choroby.

Mała zmiana może uchronić przed poważną chorobą

Dr Henriette Hendriks z Uniwersytetu w Maastricht w Holandii wskazuje, że należy podjąć szereg działań, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji o wczesnym początku, włączając w to niepalenie tytoniu i przestrzeganie zdrowej diety. Do istotnej kwestii należy również regularna suplementacja witaminy D w przypadku jej niedoboru.

 

ZOBACZ: Zagadka spadającej płodności u mężczyzn rozwiązana. Nowe badanie wskazuje na pestycydy

 

Autorzy publikacji wskazują również, że niezwykle ważne w spowolnieniu lub uchronieniu się przed wczesną demencją jest m.in. "unikanie chronicznego stresu i samotności".

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie