Kirgistan. Prezydent zmienił flagę kraju. Słońce "za bardzo przypominało słonecznik"
Prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow podpisał nowelizację ustawy o symbolach państwowych, dzięki której inny będzie kształt słońca na fladze kraju. Inicjatywa przywódcy nie spotkała się jednak z pozytywną odezwą w społeczeństwie. Ponieważ jednak Dżaparow wprowadza autorytarne tendencje, bloger głośno krytykujący zmianę został zatrzymany.
Jak poinformował rzecznik prasowy prezydenckiej kancelarii, modyfikacja flagi ma to być zmianą na lepsze, ponieważ poprzednie słońce "za bardzo przypominało słonecznik".
Po wprowadzeniu zmian promienie odchodzące od słońca nie będą już faliste, lecz proste. Nowa kirgiska ustawa przewiduje także, że wszystkie dokumenty urzędowe z wizerunkiem flagi państwowej będą ważne aż do upływu terminu ważności.
Nowa flaga Kirgistanu. Zmienił się kształt słońca
Tablice rejestracyjne i dowody rejestracyjne samochodów z flagami państwowymi zachowują ważność do czasu decyzji uprawnionego organu o ich zmianie. Poprawka została zatwierdzona przez parlament w środę.
Kirgistan. Bloger protestował przeciw zmianie flagi. Został zatrzymany
"Inicjatywa prezydenta od dłuższego czasu nie była pozytywnie odbierana w społeczeństwie. Mieszkańcy Kirgistanu rozpoczęli nawet zbiór podpisów pod petycją, w której domagali się pozostawienia dotychczasowego wyglądu flagi" - przypomina Radio Azattyk, lokalna filia Radia Swoboda.
ZOBACZ: Władimir Putin upokorzony przed kamerami. Prezydent Kirgistanu kazał na siebie czekać
Jednak parlament nie wziął pod uwagę nastrojów społecznych. Z kolei niezależna, rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia powiadomiła, że bloger Aftandił Żorobekow, który występował publicznie przeciwko inicjatywie głowy państwa, został zatrzymany przez kirgiskie służby bezpieczeństwa.
Od czasu, gdy prezydentem Kirgistanu na początku 2021 roku został Dżaparow, w kraju narastają tendencje autorytarne. Nowy przywódca zainicjował zmiany prowadzące do stopniowej centralizacji władzy i ograniczenia roli parlamentu. Coraz częstsze są też naruszenia praw człowieka i wolności mediów.
Czytaj więcej