Naukowcy odkryli nowe gatunki jeży. Zamiast kolców mają miękkie futra
Badacze zidentyfikowali pięć nowych gatunków jeży. Co ciekawe, wyglądają one zupełnie inaczej niż te, które można spotkać w Polsce podczas ciepłego letniego wieczoru. Zwierzęta nie mają bowiem kolców, tylko miękkie futra. Żyją w Azji Południowo-Wschodniej, od Mjanmy po Indonezję. Dotychczas nauka znała jedynie dwa gatunki zaliczające się do tej kategorii, obecnie jest ich już siedem.
Naukowcy z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian prowadzący badania w Azji Południowo-Wschodniej zidentyfikowali pięć nowych gatunków jeży. Zwierzęta nie wyglądają jednak tak, jak te, które można spotkać w Europie. Na grzbietach nie mają ostrych kolców, tylko miękkie futro. Wyglądem przypominają mysz z wąskim, wydłużonym pyszczkiem.
Do tej pory badacze znali jedynie dwa gatunki jeży o miękkim futrze. Teraz ta liczba wzrosła do siedmiu. Trzy z nowych gatunków były dotychczas klasyfikowane inaczej, a dwa pozostałe nie były znane w ogóle.
Naukowcy odkryli nowe gatunki jeży. Zamiast kolców mają futro
Jeże o miękkim futrze to małe ssaki należące do rodziny jeżowatych. Mają długi, spiczasty pysk i, jak wskazuje ich nazwa, są futrzaste, a nie kolczaste. Opisując ich wygląd badacze porównują je do mieszanki myszy i ryjówki z krótkim ogonem. Ze względu na długie kły jeden z nowo odkrytych gatunków został nazwany "H. macarong", od wietnamskiego słowa, które oznacza wampira.
ZOBACZ: Złoty kret jednak żyje. Zwierzęcia nie widziano od niemal 100 lat
W odróżnieniu od wampirów futrzaste jeże są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy. Naukowcy uważają, że ich dietę stanowią bezkręgowce - głównie owady, a także owoce.
Badacze: Wciąż istnieją nieodkryte ssaki. Jest wiele rzeczy, o których nie wiemy
W trakcie badań naukowcy z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian prowadzili działania terenowe na bardzo dużym obszarze, od Mjanmy po wyspy Indonezji. Korzystali również z zasobów muzealnych, które pomogły im w ostatecznej klasyfikacji gatunków. Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie naukowym "Zoological Journal of the Linnean Society".
Autorzy podkreślają, że ich praca pokazuje, ile sekretów wciąż skrywa przed nami natura.
ZOBACZ: Indonezja. Sensacyjne odkrycie badaczy. Znaleźli zwierzę uznane za wymarłe
- Dla ludzi może być zaskakujące, że wciąż istnieją nieodkryte ssaki. Ale jest wiele rzeczy, o których nie wiemy - zwłaszcza o mniejszych nocnych zwierzętach, które mogą być trudne do odróżnienia od siebie - powiedział główny autor badania Arlo Hinckley, cytowany przez brytyjski dziennik "The Guardian".
Czytaj więcej