Światowe media reagują na wydarzenia w Polsce. "Szefowie polskich mediów publicznych odwołani"
Sprawa TVP obiegła nie tylko polskie media, ale i zagraniczne. Największe światowe redakcje rozpisują się na temat sytuacji polskich mediów publicznych. Piszą o zawieszeniu nadawania stacji TVP Info, zmianach prezesów Telewizji Polskiej, a także o wprowadzeniu nowych zasad "proeuropejskiego" rządu.
W środę gmach Telewizji Polskiej został okupowany przez polityków PiS. W siedzibie na ulicy Woronicza interweniowała policja. Przerwany został także sygnał TVP Info. Zamiast typowych programów informacyjnych zaczęto nadawać TVP 1 i TVP 2.
Burzliwe wydarzenia są następstwem decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, który odwołał dotychczasowych prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i PAP wraz z zarządami spółek. Następnie powołał ich zastępców.
ZOBACZ: TVP. Policja wydała komunikat w sprawie interwencji
Decyzja ministra zapadła po przegłosowaniu przez Sejm uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Za zagłosowały 244 osoby, 84 było przeciw, 16 wstrzymało się.
TVP. Świat o sytuacji w polskiej telewizji. Mówią o "odpolitycznieniu" mediów
Do sytuacji w polskich mediach odniosły się największe światowe agencje i portale. "Nowa polska administracja ogłosiła, że zwalnia kadrę kierowniczą w mediach państwowych, które przez osiem lat sprawowania władzy prawicowo-populistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) były powszechnie postrzegane jako rzecznik rządu" - napisał "The Guardian".
"Media państwowe były regularnie oskarżane o stronnicze doniesienia, rozpowszechnianie propagandy i słowne ataki na opozycję. Nowa koalicja rządząca, pod przywództwem premiera Donalda Tuska, zadeklarowała realizację obietnicy wyborczej dotyczącej zresetowania telewizji publicznej" - podało dalej medium i przypomniało wtorkowe głosowanie polskiego Sejmu w tej sprawie.
ZOBACZ: TVP. "Mamy stan wojenny". Głosy z siedziby Telewizji Polskiej
Z kolei brytyjska sieć BBC sprawę nakreśliła następująco: - Telewizja państwowa TVP Info została wyłączona po tym, jak nowy rząd premiera Donalda Tuska podjął działania mające na celu odpolitycznienie mediów publicznych.
Agencja Reuters wskazała, że zdaniem "krytyków" mediów publicznych, Telewizja Polska była zdecydowanie upolityczniona i stała się "narzędziem propagandy" podczas ośmioletniego rządu PiS.
Za to agencja AP nakreśliła wydarzenia jako próbę "wywalczenia kontroli nad mediami państwowymi przez nowy proeuropejski rząd". "Gabinet premiera Donalda Tuska (...) dąży do przywrócenia w Polsce niezależnych mediów w sposób prawnie wiążący i trwały" - napisała.
Czytaj więcej