Zmiany w mediach publicznych i w KRS. Jest reakcja prezydenta
Prezydent Andrzej Duda wystosował pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zmian w mediach publicznych. "Cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania czy obchodzenia konstytucyjnych i ustawowych uregulowań" - napisał prezydent. Z kolei w drugim wystosowanym piśmie, poruszył temat Krajowej Rady Sądownictwa.
"Rola mediów publicznych w demokratycznym państwie jest bardzo istotna, gdyż wpisuje się w realizację wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji" - napisał prezydent Andrzej Duda w piśmie skierowanym do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.
Zmiany w mediach publicznych. Prezydent mówi o celach politycznych
We wtorek prezydent Andrzej Duda wystosował list do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. W piśmie zwrócił uwagę, że społeczna ocena działalności mediów publicznych jest zróżnicowana. "Nie kwestionując prawa do wprowadzania zmian w systemie prawnym przez większość parlamentarną, należy podkreślić, że cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania czy obchodzenia konstytucyjnych i ustawowych uregulowań" - ocenił prezydent.
ZOBACZ: Nowe kierownictwo służb specjalnych. Donald Tusk podał nazwiska nominowanych
Jak przekazano w treści pisma, zapowiadane zmiany dotyczące radiofonii i telewizji "muszą respektować standardy demokratyczne oraz być przeprowadzone zgodnie z regułami określonymi w Konstytucji".
Pismo prezydenta. Marszałek Sejmu reaguje
W czasie pierwszego czytania projektu uchwały, marszałek Szymon Hołownia odniósł się do słów zawartych w apelu prezydenta Andrzeja Dudy. - Nie mam wątpliwości, że wszyscy będą działali w granicach prawa, inaczej byliby politycznymi samobójcami - ocenił lider Polski 2050.
ZOBACZ: Jacek Kurski odwołany. Nie będzie już reprezentował Polski w Banku Światowym
- Nie mogę bardziej zgodzić się ze wszystkim, co napisał pan prezydent, niż kiedy czytam to pismo - dodał marszałek Sejmu.
- Zapowiadane zmiany dotyczące publicznej radiofonii i telewizji muszą respektować standardy demokratyczne i być przeprowadzone z regułami określonymi w Konstytucji - przytoczył apel prezydenta i powtórzył: "100 procent zgody z panem prezydentem po raz drugi".
Nowa większość proponuje zmiany w mediach publicznych
Do Sejmu wpłynął poselski projekt uchwały "w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej". Izba niższa parlamentu wezwała tym samym Skarb Państwa do podjęcia "działań naprawczych" w mediach publicznych.
ZOBACZ: Spór w koalicji. Robert Biedroń nazwał Szymona Hołownię tchórzem. Marszałek radzi "spuścić z tonu"
Pod projektem podpisali się posłowie KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy. Przedstawicielem wnioskodawców jest Bogdan Zdrojewski.
Marszałek Szymon Hołownia powiedział podczas konferencji prasowej, że zaproponuje prezydium Sejmu by uchwała dotycząca mediów publicznych była procedowana w najbliższych trzech dniach trwającego posiedzenia. Możliwe, że posłowie zajmą się dokumentem we wtorek.
ZOBACZ: Jacek Kurski odwołany. Nie będzie już reprezentował Polski w Banku Światowym
- Uchwała nie jest ustawą. Jest opinią Sejmu w jakiejś sprawie, apelem Sejmu. Nie rodzi takich skutków prawnych, jakie rodzą ustawy. W tym projekcie jest zawarte zobowiązanie Sejmu do tego, żeby ustawowo uregulować kwestie, które zostały popsute za rządów PiS - powiedział Hołownia, odnosząc się do treści zaproponowanego projektu uchwały.
Prezydent z pismem do marszałka Sejmu. Chodzi o KRS
Andrzej Duda wystosował także pismo dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa. Przekazał w nim, że jako prezydent RP "nigdy nie wyrazi zgody na podważanie statusu sędziów powołanych przez niego".
Jak zaznaczył, powoływanie sędziów jest w prerogatywie prezydenta i to wobec niego sędziowie składają ślubowanie - "w konsekwencji czego są nieusuwalni". Prezydent powołał się na artykuły z Konstytucji i wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2019 roku. Wówczas, jak pisze prezydent, TK stwierdził, że członkowie KRS działają zgodnie z polskim prawem.
"Zatem ustawa zawarta w projekcie ustawy, że wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa (sędziów) nastąpił z rażącym naruszeniem Konstytucji, jako sprzeczna z ww. wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, jest nieprawdziwa" - podał.
Według niego tezy z ustawy, która wpłynęła do Sejmu, są sprzeczne z szeregiem orzeczeń Trybunału Najwyższego, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, czy Trybunału Sprawiedliwości UE.
ZOBACZ: Sąd Najwyższy. Sędziowie odmawiają orzekania z sędziami wybranymi przez nową KRS
"Reasumując, zapowiadane zmiany prawa uwzględnić muszą konstytucyjne zasady, w szczególności dotyczące: powoływania sędziów wraz z gwarancją nieusuwalności, stanowienia prawa z uwzględnieniem prymatu Konstytucji, gwarancji procesowych dla uczestników postępowań oraz poszanowania konstytucyjnych kadencji organów" - podsumował.
Uchwała trafiła do Sejmu. Politycy o "rażących naruszeniach"
We wtorek do Sejmu wpłynął poselski projekt uchwały w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym. Projekt został złożony przez grupę posłów KO, PSL-TD, Polski 2050-TD oraz Lewicy.
W projekcie uchwały napisano m.in., że "trzy uchwały Sejmu z 2018, 2021 i 2022 r. ws. wyboru sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa zostały podjęte z rażącym naruszeniem Konstytucji RP". Projekt wzywa członków KRS wybranych wbrew konstytucji do zaprzestania działalności w Radzie.
Czytaj więcej