Nowe kierownictwo służb specjalnych. Donald Tusk podał nazwiska nominowanych
Podjąłem decyzję o odwołaniu dotychczasowych szefów Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Agencji Wywiadu - przekazał podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Dodał, że wręczył nominacje nowym szefom tych służb.
Kto stanie na czele służb specjalnych?
- Na czele Centralnego Biura Antykorupcyjnego stanie pani Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak, w służbie od 19 lat. Kiedyś oficer policji w Centralnym Biurze Śledczym, a od 2015 roku w CBA w Delegaturze w Bydgoszczy - powiedział Donald Tusk.
ZOBACZ: Budżet 2024. Wiadomo, jakie podwyżki dla nauczycieli
Z kolei na czele ABW stanie płk Rafał Syrysko. - W służbie od 31 lat. Działał w pionie kontrwywiadu bezpieczeństwa wewnętrznego - dodał Tusk.
Agencją Wywiadu pokieruje płk Paweł Szota.
Odwołani szefowie służb specjalnych
13 grudnia sejmowa komisja ds. służb specjalnych wydała pozytywną opinię dotyczącą wniosku premiera Donalda Tuska o odwołaniu szefów ABW, AW, CBA, SKW i SWW. Za głosowało sześciu posłów, a jeden był przeciwny. Do wprowadzenia zmian w strukturach służb potrzebne są jeszcze opinie prezydenta oraz rządowego Kolegium ds. służb specjalnych.
ZOBACZ: Nowi szefowie służb wojskowych. Cezary Tomczyk podał nazwiska
Wniosek dotyczył odwołania szefa Agencji Wywiadu płk. Bartosza Jarmuszkiewicza, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk. Krzysztofa Wacławka, Służby Wywiadu Wojskowego gen. bryg. Marka Łapińskiego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. Macieja Szpanowskiego oraz szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Andrzeja Stróżnego.
W obecnej sejmowej komisji ds. służb specjalnych zasiada Michał Gramatyka z Polski 2050, Marek Biernacki z PSL, Krzysztof Brejza z KO, Paweł Olszewski z KO, Włodzimierz Czarzasty z Lewicy, Krzysztof Tuduj z Konfederacji i Waldemar Andzel z PiS.
Czytaj więcej