Przewodniczący KEP zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o in vitro
Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki napisał list do prezydenta w sprawie in vitro. "Konieczne jest stworzenie narodowego programu prawdziwego leczenia niepłodności" - wskazał. Duchowny zaapelował o odmowę podpisania ustawy w sprawie finansowania in vitro ze środków publicznych.
W piątek Konferencja Episkopatu Polski (KEP) powiadomiła, że przewodniczący abp Stanisław Gądecki napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy. Zwrócił się w nim o "odmowę podpisania ustawy z dn. 29 listopada br.".
Chodzi o ustawę dot. finansowania in vitro z budżetu państwa. Abp poprosił przekazanie ustawy ponownie do Sejmu lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.
ZOBACZ: Barbara Nowacka. Radio Maryja o zapowiedziach nowej minister edukacji
"Episkopat wielokrotnie zabierał głos w sprawie zapłodnienia pozaustrojowego, które nie jest metodą leczenia niepłodności" - stwierdził duchowny. Dodał również, że "metoda in vitro jest eksperymentowaniem na człowieku, jego swoistą 'produkcją' stanowiącą 'formę zawładnięcia życiem ludzkim'".
Abp Stanisław Gądecki: Potrzebny prawdziwy program leczenia niepłodności
Abp Stanisław Gądecki zaznaczył w liście, że trzeba stworzyć "prawdziwy program leczenia niepłodności".
"Współczesna medycyna wskazuje bowiem jasno, że usunięcie medycznych lub psychologicznych przyczyn niepłodności daje znacznie większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka niż procedury sztucznie wspomaganego rozrodu" - napisał.
Arcybiskup zaznaczył, że wszystkie dzieci, które przyszły na świat przy pomocy in vitro "należy przyjąć z miłością i szacunkiem, na który zasługują tak samo jak dzieci poczęte naturalnie".
Finansowanie in vitro. Ustawa czeka na podpis prezydenta
Pod koniec listopada Sejm przyjął ustawę w sprawie finansowania in vitro z budżetu państwa. Każdego roku na ten cel będzie przeznaczane minimum 500 mln zł.
- To pierwszy obywatelski projekt przegłosowany w tej kadencji Sejmu. Dziękuję wnioskodawcom i wszystkim posłom, niezależnie od poglądu w tej sprawie, za pracę nad tym projektem - mówił po głosowaniu marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
ZOBACZ: Finansowanie in vitro. Senat podjął decyzję
Kilka dni temu liczbą 59 głosów "za" Senat RP zdecydował o przyjęciu bez poprawek nowelizacji ustawy. Przeciwnych takim rozwiązaniom było 22 senatorów Prawa i Sprawiedliwości oraz jeden przedstawiciel Trzeciej Drogi. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Propozycje zmian poparli wszyscy senatorowie z ramienia Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Głosy "za" oddali także, w znaczącej większości, politycy Trzeciej Drogi.
Trzech polityków PiS: Przemysław Błaszczyk, Józef Jodłowski oraz Grzegorz Czelej zagłosowali za refundacją in vitro z budżetu państwa. Od głosowania wstrzymało się trzech kolejnych senatorów PiS: Anna Bogucka, Ryszard Majer i Andrzej Kalata.
Czytaj więcej