Krzysztof Kwiatkowski w "Graffiti": Bruksela to nie przedszkolaki
- Bruksela to nie są, wbrew temu co wydawało się PiS, przedszkolaki. Oni widzieli, jaka są praktyka i ustawy w Polsce - powiedział senator Krzysztof Kwiatkowski w programie "Grafitti". Były minister sprawiedliwości odniósł się również do kwestii realizacji kamieni milowych, ewentualnego unieważnienia wyroku TK oraz usprawnienia procesu legislacyjnego w parlamencie.
Wypłata środków unijnych jest zależna od realizacji kamieni milowych czyli m.in. zachowania praworządności oraz rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Rząd zapowiedział przyspieszenie w sprawie odblokowania środków na Krajowy Plan Odbudowy. Nowy minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka powiedział w Brukseli, że może czekać nas potężny zwrot akcji w tej sprawie.
Realizacja kamieni milowych. KPO coraz bliżej?
- Są podstawowe zasady, które obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dla obywateli w każdym państwie muszą być gwarancje, że sądownictwo jest niezawisłe i, że władza wykonawcza nie narusza wyroków sądów - powiedział Krzysztof Kwiatkowski, odnosząc się do zakończenia konfliktu Warszawy z Brukselą.
Gość programu skomentował również sposób wprowadzania zmian prawnych potrzebnych do realizacji kamieni milowych.
ZOBACZ: Miliardy euro dla Polski z KPO. Decyzja ministrów finansów UE
- Ustawy są narzędziem do realizacji zasad. PiS, nawet jak napisał ustawę, nie kończył jej procedować. Dzisiaj Komisja Europejska ocenia, czy nowa władza wykonawcza pokazuje, że ma intencje zachować niezawisłość sędziowską. Bruksela to nie są, wbrew temu co wydawało się PiS, przedszkolaki. Oni widzieli, jakie są praktyka i ustawy w Polsce - ocenił senator.
Prowadzący Marcin Fijołek zwrócił uwagę, że stan prawny względem Sądu Najwyższego nie zmienił się od czasu powołania nowego rządu.
ZOBACZ: Zmiana w Kancelarii Premiera. Symboliczne zdjęcie Mateusza Morawieckiego i Donalda Tuska
- Zasadą fundamentalną jest to, że sądownictwo nie jest naciskane przez władze wykonawczą. Minister Adam Bodnar zapowiedział, że powoła nowego rzecznika dyscyplinarnego uzgodnionego ze środowiskami sędziowskimi. To ma dać gwarancję, że nie będzie nacisku na władzę sądowniczą. To jedyne narzędzie, jakie uruchamia minister sprawiedliwości. Dla Brukseli ważny jest całokształt - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
Nowy rząd. Pierwsze zmiany w prawie
Senator odniósł się również do słów ministra Adama Bodnara, który wspomniał o zmianie składu Krajowej Rady Sądownictwa bez podpisu prezydenta.
- Minister Bodnar przyjechał na posiedzenie KRS i powiedział sędziom, że zostali nielegalnie wybrani. Widzę przestrzeń legislacyjną na projekt ustawy, który dokona zmiany w sposobie wyłaniania sędziowskiej reprezentacji w Krajowej Radzie Sądownictwa w taki sposób, który nie budzi wątpliwości, że to sędziowie wybierają swoich przedstawicieli, a nie politycy - uznał Krzysztof Kwiatkowski.
WIDEO: Krzysztof Kwiatkowski w programie "Grafitti"
- Nie pamiętam wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, w której broniłby sposobu wyboru sędziów. Jeżeli prezydent otrzyma projekt ustawy normujący relacje z Unią Europejską i odblokowujący pieniądze dla Polski, to nie będzie chciał być tym, który to utrudnia - dodał senator.
Były minister sprawiedliwości zwrócił również uwagę, że proces legislacyjny w parlamencie powinien zostać usprawniony. - Wszystkie poprawki powinny być elektroniczne, aby każdy wiedział kto i kiedy je złożył - dodał Kwiatkowski.
K. Kwiatkowski: Nowy prokurator generalny będzie kierował się dobrem pacjenta
Marcin Fijołek zapytał swojego gościa również o ewentualny tryb unieważnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nawiązując do sytuacji kobiet w Polsce.
Senator stwierdził, że istnieje możliwość wprowadzenia rozporządzenia ministra zdrowia przedstawiającego bardziej szczegółowe wytyczne rozumienia przepisów prawa obowiązującego. Krzysztof Kwiatkowski zwrócił się również z apelem do medyków.
ZOBACZ: Aborcja w Polsce. Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu
- Drodzy lekarze, pamiętajcie, że w Polsce jest nowy prokurator generalny, on będzie kierował się dobrem pacjenta. Tam, gdzie mamy do czynienia z zagrożeniem życia lub zdrowia, nie ma czasu na akademickie dyskusje - dodał były minister sprawiedliwości.
Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.
Czytaj więcej