Europejski Trybunał Praw Człowieka: Polska powinna wprowadzić związki jednopłciowe
Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował, że brak możliwości zawarcia w Polsce prawnego związku przez pary tej samej płci jest niezgodny z Europejską Konwencją Praw Człowieka. W związku z tym Polska musi zmienić prawo i umożliwić formalizowanie takich związków.
We wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) uznał Polskę za winną złamania prawa do poszanowania życia prywatnego z powodu braku ram prawnych, zapewniających "uznanie i ochronę" związków jednopłciowych.
Polska musi zmienić prawo ws. związków jednopłciowych
Wyrok zapadł po tym, jak pięć par z Łodzi, Warszawy i Krakowa złożyło skargę do ETPC w sprawie formalizacji związków jednopłciowych. Osoby te podjęły działania, ponieważ lokalne władze odmówiły im małżeństw, tłumacząc, że prawo polskie zezwala tylko na związek mężczyzny i kobiety. Wcześniej pary próbowały uzyskać wyrok w polskim wymiarze sprawiedliwości, jednak ich powództwa przed krajowym sądem zostały odrzucone.
Wnioskodawcy uznali, że są "pokrzywdzeni z powodu braku oficjalnego uznania ich związków" na przykład w sferze podatków, praw socjalnych czy praw rodzinnych. Trybunał w Strasburgu przyznał im rację.
Wyrok ETPC nie oznacza legalizacji jednopłciowych małżeństw
Oznacza to, że Polska musi zmienić prawo i umożliwić formalizowanie związków jednopłciowych. Dodatkowo poszkodowani mogą ubiegać się o odszkodowanie od państwa.
Jednocześnie podkreślono, że sytuacja nie dotyczy małżeństw, ponieważ te mogą być - zgodnie z Konstytucją - zawierane tylko między kobietą a mężczyzną. Chodzi o brak prawnego uznania i ochrony par jednopłciowych w Polsce.
Podobne orzeczenia Trybunał wydał w tym roku także wobec Rosji, Rumunii, Bułgarii i Ukrainy.
Czytaj więcej