TK orzekł ws. kar nałożonych na Polskę przez TSUE

Polska polsatnews.pl
TK orzekł ws. kar nałożonych na Polskę przez TSUE
Trybunał Konstytucyjny

Według orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego unijne kary finansowe nałożone na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej są niezgodne z ustawą zasadniczą RP.

Chodzi o sankcje nałożone na Polskę w związku z funkcjonowaniem kopalni w Turowie i działalnością Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 

Kary finansowe nałożone na Polskę przez TSUE

TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień ówczesnej Izby Dyscyplinarnej SN wobec sędziów. W kwietniu 2023 r. obniżono karę nałożoną na Polskę do 500 tys. euro dziennie. TSUE w ogłoszonym w czerwcu br. wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo UE i tym samym uwzględnił skargę KE. Do wydania wyroku w tej sprawie naliczono Polsce ponad 500 mln euro kar.

 

ZOBACZ: Wyrok TSUE. Chodzi o reformę polskiego sądownictwa

 

Z kolei we wrześniu 2021 r. TSUE postanowił, że Polska ma płacić KE 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Naliczanie kar wstrzymano po polsko-czeskim porozumieniu w tej sprawie.

 

W 2021 roku ówczesny prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek. Domagał się zbadania zgodności art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, na podstawie którego TSUE nałożył na Polskę kary finansowe.

Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. kar nałożonych na Polskę

Spotkania TK w sprawie rozpatrywania tego wniosku ruszyły w październiku 2022 roku. Jednak ze względu na m.in. wewnętrznie skłóconych sędziów, którzy nie mogli zebrać się w wymaganym składzie, żaden wyrok nie mógł zostać ogłoszony, a obrady były wielokrotnie przekładane.


W listopadzie doszło do rozprawy, ale sędziowie odroczyli wydanie orzeczenia do 30 listopada, dalej do 5 grudnia, a następnie do 11 grudnia. Do tej pory na Polskę nałożono kary sięgające kwoty ok. 5 mld złotych.

 

Trybunał Konstytucyjny uznał w poniedziałek przepisy unijne, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i byłej Izby Dyscyplinarnej SN za niezgodne z konstytucją. Sędziowie orzekli w pełnym składzie, a zdanie odrębne do orzeczenia zgłosiło czterech sędziów.

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie