Beata Szydło: Radosław Sikorski to bohater rosyjskich mediów
"Tusk widzi Sikorskiego w roli szefa MSZ. Tego Sikorskiego, który nie tak dawno stał się bohaterem rosyjskich mediów, gdy swoim wpisem zasugerował amerykański udział w wysadzeniu Nord Stream" - napisała europosłanka PiS Beata Szydło. Sikorskiego wymienia się jako jednego z kandydatów na stanowisko ministra spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska.
Donald Tusk spotkał się w piątek z kandydatami i kandydatkami na przyszłych ministrów w jego rządzie. Później podczas konferencji podkreślał, że propozycje wobec przyszłych ministrów nie są propozycjami dożywocia, a w razie jakichkolwiek powodów do przerwania współpracy nie będzie się wahał.
Tuska pytano m.in. o to, czy Radosław Sikorski jest kandydatem na szefa MSZ. - Radosław Sikorski jest eurodeputowanym i zatrzymały go zadania eurodeputowanego. Musi uporządkować kwestie formalne, zanim zostanie ministrem. Tak, jest kandydatem na ministra spraw zagranicznych. Tutaj się nic nie zmieniło - powiedział lider PO.
Beata Szydło: Działanie szkodliwe dla polskich relacji w NATO
Do słów Tuska odniosła się na platformie X Beata Szydło, europosłanka PiS."Tusk widzi Sikorskiego w roli szefa MSZ. Tego Sikorskiego, który nie tak dawno stał się bohaterem rosyjskich mediów, gdy swoim wpisem zasugerował amerykański udział w wysadzeniu Nord Stream. Sikorskiego, który wcześniej prowadził reset z Rosją, wpuszczając Ławrowa na spotkanie polskich ambasadorów" - napisała.
Jak stwierdziła, "uczynienie tego człowieka szefem MSZ jest szkodliwe dla polskich relacji w NATO".
Rząd Donalda Tuska. Skład gabinetu
W ostatnich tygodniach w mediach wiele spekulowano na temat składu rządu kandydata KO, Trzeciej Drogi oraz Nowej Lewicy. W trakcie piątkowej konferencji Tusk potwierdził oficjalnie nazwiska kilku polityków, którzy kandydują do funkcji ministra w jego gabinecie.
- Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych
- Adam Bodnar - minister sprawiedliwości
- Barbara Nowacka - minister edukacji
- Marzena Czarnecka - minister przemysłu (resort z siedzibą w Katowicach)
- Czesław Siekierski - minister rolnictwa i rozwoju wsi
- Andrzej Domański - minister finansów
- Dariusz Wieczorek - minister nauki i szkolnictwa wyższego
Według ustaleń Polsat News i Interii wicepremierami w jego przyszłym rządzie zostaną Władysław Kosiniak-Kamysz jako minister obrony narodowej oraz Krzysztof Gawkowski jako minister cyfryzacji.
ZOBACZ: "Nie przetrwa czterech lat". Marcin Ociepa o przyszłym rządzie Donalda Tuska
Z naszych informacji wynika, że Marcin Kierwiński ma zostać ministrem spraw wewnętrznych, Borys Budka ministrem aktywów państwowych, Adam Szłapka ministrem ds. Unii Europejskiej, Tomasz Siemoniak ministrem-koordynatorem służb specjalnych, Bartłomiej Sienkiewicz ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Andrzej Domański ministrem finansów, Sławomir Nitras ministrem sportu i turystyki, Barbara Nowacka ministrem edukacji, Izabela Leszczyna ministrem zdrowia, Adam Bodnar ministrem sprawiedliwości.
Z ramienia PSL Dariusz Klimczak ma zostać ministrem infrastruktury, Krzysztof Hetman ministrem rozwoju i technologii, Czesław Siekierski ministrem rolnictwa i rozwoju wsi.
Polskę 2050 w rządzie ma reprezentować Paulina Hennig-Kloska jako minister klimatu i środowiska. W spotkaniu uczestniczyli również Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Dariusz Wieczorek, Katarzyna Kotula, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Maciej Berek, Marzena Okła-Drewnowicz, Agnieszka Buczyńska.
Czytaj więcej