R. Sikorski, K. Gawkowski, A. Domański. D. Tusk zdradził kilka nazwisk nowego rządu
Donald Tusk przedstawił niektórych kandydatów do swojego nowego rządu. Szykuje się jedna niespodzianka. Ministerstwo przemysłu ma mieć siedzibę poza Warszawą - na Śląsku. Pokieruje nim Marzena Czarnecka.
W piątek przed południem odbyło się spotkanie kandydata koalicji KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy Donalda Tuska z kandydatami na przyszłych ministrów w jego gabinecie. Podczas późniejszego briefingu z dziennikarzami wskazał, że było to "robocze spotkanie z kandydatami do przyszłego gabinetu".
ZOBACZ: Donald Tusk o pierwszych decyzjach swojego rządu. "Od tego rozpoczniemy nowy rok"
- Mam nadzieję, że w środę dojdzie do zaprzysiężenia Rady Ministrów. Kilka godzin później w Brukseli będą zapadały ważne decyzje z punktu widzenia polskich interesów - mówił lider PO. - Zależy mi, byśmy szybko przystąpili do ich załatwiania - dodał. Wskazał, że rozmowy na Radzie Europejskiej będą dotyczyły m.in. Ukrainy i sytuacji na granicy z tym krajem.
Przyszły rząd. Donald Tusk zdradził kilka nazwisk
W ostatnich tygodniach w mediach wiele spekulowano na temat składu rządu kandydata KO, Trzeciej Drogi oraz Nowej Lewicy. W trakcie piątkowej konferencji Tusk potwierdził oficjalnie nazwiska kilku polityków, którzy kandydują do funkcji ministra w jego gabinecie.
ZOBACZ: Oświadczenia majątkowe polityków. Wiemy, ile oszczędności mają Jarosław Kaczyński i Donald Tusk
Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych
Adam Bodnar - minister sprawiedliwości
Barbara Nowacka - minister edukacji
Marzena Czarnecka - minister przemysłu (resort z siedzibą w Katowicach)
Czesław Siekierski - minister rolnictwa i rozwoju wsi
Andrzej Domański - minister finansów
Dariusz Wieczorek - minister nauki i szkolnictwa wyższego
ZOBACZ: Tusk o ministrach powołanych przez Morawieckiego: Biedactwa
Skład nowego rządu. Ustalenia Polsat News i Interii
Według ustaleń Polsat News i Interii wicepremierami w jego przyszłym rządzie zostaną Władysław Kosiniak-Kamysz jako minister obrony narodowej oraz Krzysztof Gawkowski jako minister cyfryzacji.
Obaj byli widziani dziś w Senacie przed porannym spotkaniem Tuska z kandydatami na ministrów w Senacie.
ZOBACZ: Elektrownia jądrowa w Koninie. Donald Tusk w kampanii obiecywał kontynuację inwestycji
Z naszych informacji wynika, że Marcin Kierwiński ma zostać ministrem spraw wewnętrznych, Borys Budka ministrem aktywów państwowych, Radosław Sikorski ministrem spraw zagranicznych, Adam Szłapka ministrem ds. Unii Europejskiej, Tomasz Siemoniak ministrem-koordynatorem służb specjalnych, Bartłomiej Sienkiewicz ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Andrzej Domański ministrem finansów, Sławomir Nitras ministrem sportu i turystyki, Barbara Nowacka ministrem edukacji, Izabela Leszczyna ministrem zdrowia, Adam Bodnar ministrem sprawiedliwości.
Z ramienia PSL Dariusz Klimczak ma zostać ministrem infrastruktury, Krzysztof Hetman ministrem rozwoju i technologii, Czesław Siekierski ministrem rolnictwa i rozwoju wsi.
ZOBACZ: "Gość Wydarzeń". M. Mastalerek: Miała być Trzecia Droga, a będzie trzecia kadencja Tuska
Polskę 2050 w rządzie ma reprezentować Paulina Hennig-Kloska jako minister klimatu i środowiska. W spotkaniu uczestniczyli również Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Dariusz Wieczorek, Katarzyna Kotula, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Maciej Berek, Marzena Okła-Drewnowicz, Agnieszka Buczyńska.
Czytaj więcej