Sejm. Ustawa ws. zamrożenia cen energii. Podjęto decyzję

Polska
Sejm. Ustawa ws. zamrożenia cen energii. Podjęto decyzję
Polsat News
Sejm zdecydował w sprawie zamrożenia cen energii

Sejm przyjął w czwartek ustawę ws. zamrożenia cen energii do czerwca 2024 roku. Ustawa trafi do Senatu.

Za ustawą głosowało 247 posłów, jeden był przeciwko, a 197 wstrzymało się. Ustawa trafi teraz do Senatu. Senacka komisja gospodarki planuje zająć się ustawą w piątek rano.

 

Ustawa zakłada przedłużenie do połowy 2024 r. maksymalnych cen energii elektrycznej oraz rozwiązań ograniczających ceny gazu i ciepła sieciowego dla wskazanych odbiorców.

 

Na ostatnim etapie prac do ustawy wprowadzono poprawkę, która obejmuje cenę maksymalną energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz rolników.

Ustawa ws. zamrożenia cen energii

28 listopada grupa posłów Polski 2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, którego celem jest przedłużenie zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r. Projekt zawierał także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Zmiany spotkały się z krytyką polityków Prawa i Sprawiedliwości.

 

ZOBACZ: Zamrożenie cen energii. Jest decyzja Sejmu

 

Późnym wieczorem we wtorek na stronie Sejmu pojawiła się informacja o wniesieniu autopoprawki do projektu ustawy. Z dokumentu wynika, że wykreślono przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych, które były przedmiotem sporu.

 

W środę Sejm odrzucił rządowy projekt dotyczący zamrożenia cen prądu. Odrzucenie projektu rządowego poparło 239 posłów, przeciw było 178, a 16 wstrzymało się. Przeciwko wnioskowi o odrzucenie poselskiego projektu było natomiast 239 posłów, 177 było za, a 17 wstrzymało się od głosu.

 

 

an / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie