Upadek na drodze lub chodniku skończył się kontuzją? Zobacz, czy nie należy Ci się odszkodowanie!
Od kilku dni pogoda daje nam się we znaki. Sporo wskazuje na to, że przed nami jeszcze co najmniej tydzień problematyczną aurą, gdzie opady śniegu będą przenikały się z mrozami, a być może i oblodzeniami. Co zrobić, gdy spacer zakończy się bolesnym upadkiem lub np. skręceniem czy złamaniem? Okazuje się, że można wtedy próbować ubiegać się o odszkodowanie!
Kto odpowiada za stan chodnika lub jego fragmentu?
Zgodnie z ogólną definicją, tą osobą jest właściciel posesji, do której ten przylega i w rozumieniu prawa stanowi drogę publiczną. Podstawą prawną jest ustawa o utrzymaniu porządku w gminach 13 września 1966 roku. Kluczowym aktem prawnym jest artykuł 5, ustęp pierwszy niniejszej ustawy.
Co warto podkreślić, chodnik odśnieżają nie tylko właściciele posesji, ale też użytkownicy wieczyści, a nawet najemcy, którzy np. wynajmują dom i za stałą, miesięczną opłatą, go zamieszkują. Obowiązujące w Polsce przepisy są na tym polu dość rygorystyczne i nie zwalniają z obowiązku nawet osób starszych czy niepełnosprawnych.
ZOBACZ: W 2024 roku aż dwie waloryzacje emerytur? To możliwe! Poznaj kwoty
Na osiedlach za utrzymanie odpowiedniego stanu ciągów komunikacyjnych odpowiadają zarządcy budynków. Zwykle są to spółdzielnie mieszkaniowe lub wspólnoty, które administrują wybranym blokiem, a więc i chodnikami, które znajdują się na tym terenie. Zarządcami mogą być też właściciele dróg, przy których znajdują się chodniki:
- samorządy (sołectwa, urzędy gmin, starostwa powiatowe)
- województwo (dla DW - Dróg Wojewódzkich)
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - dla popularnych "krajówek"
Jakie odszkodowanie za wypadek na nieodśnieżonym chodniku?
Zarządca może zostać ukarany grzywną w wysokości 1500 złotych na podstawie kodeksu wykroczeń. Jednak to dopiero początek wydatków. Poszkodowany może domagać się:
- pokrycia kosztów leczenia
- odszkodowania za utracone dochody
- odszkodowania za ewentualne zniszczenia (np. odzieży, telefonu)
- zadośćuczynienia za poniesione szkody
W praktyce dość często zdarza się, że odszkodowanie jest liczone nawet w dziesiątkach tysięcy złotych!
W jaki sposób udowodnić winę zarządcy?
Kluczowe jest zabezpieczenie odpowiedniego materiału dowodowego. Warto zwrócić szczególną uwagę na:
- materiał zdjęciowy/wideo
- informacje o miejscu zdarzenia
- potwierdzenia od naocznych świadków
- notatkę służbową, jeśli na miejsce wezwano np. Straż Miejską, policję lub pogotowie ratunkowe
Następnie, już na ścieżce formalno-prawnej trzeba wystąpić z wnioskiem do zarządcy. Są to bardzo popularne sprawy, których prowadzeniem zajmuje się większość kancelarii działających w Polsce.
Czytaj więcej