Korea Północna zacieśnia więzi z Rosją. Powstaje specjalny ośrodek współpracy
Specjalna Strefa Ekonomiczna w północnokoreańskim Rason może być centrum współpracy reżimu Kim Dzong Una z Rosją. Jak ustalili specjaliści z USA i Korei Południowej, aktywność w zonie obejmuje również dostawy broni na potrzeby wojny z Ukrainą. Strefę coraz liczniej odwiedzają także rosyjskie statki. Ostatnio wysłano stamtąd do Rosji transport około 2000 kontenerów z amunicją.
Od sierpnia do portu w Rason przypływały rosyjskie statki powiązane z wojskowym systemem logistycznym tego kraju - przekazał Reuters, powołując się na urzędników amerykańskich i południowokoreańskich oraz raportów zachodnich badaczy analizujących zdjęcia satelitarne.
Dodatkowo Rosja wznowiła eksport ropy do Korei Północnej w grudniu 2022 roku, a do kwietnia wyeksportowała tam 67,3 tys. baryłek rafinowanej ropy naftowej.
ZOBACZ: Biały Dom: Korea Północna wspiera Rosję. Widać to na zdjęciach z satelity
Z kolei zaś reżim Kim Dzong Una wysłał z portu w Rason do Rosji około 2 tys. kontenerów, prawdopodobnie z pociskami artyleryjskimi i rakietami krótkiego zasięgu. Zaobserwowano też - po wizycie rosyjskiego ministra obrony w Pjongjangu - zwiększenie ruchu wagonów kolejowych. Kreml zaprzeczył, by takie dostawy miały miejsce.
Rosja - Korea Północna. Między krajami rośnie współpraca gospodarcza
Chociaż Chiny - ze swoją znacznie większą gospodarką i głębszymi historycznymi więzami z Koreą Północną - wydają się oczywistym motorem ożywienia w Rason, eksperci twierdzą, że nie bez znaczenia jest pogłębiająca się współpraca tego kraju z Rosją.
Kreml może również sprzedawać w strefie węgiel, ropę i mąkę. Ostatnio Rosyjska Federalna Służba Celna oświadczyła, że "tymczasowo zawiesiła publikację statystyk dotyczących handlu zagranicznego".
ZOBACZ: Korea Północna zrywa porozumienie i kieruje wojsko na granicę. Rośnie napięcie
Według południowokoreańskiej Agencji Promocji Inwestycji Handlowych (KOTRA) Chiny stanowiły 97 procent całkowitej wymiany handlowej Korei Północnej w 2022 roku. Nie oznacza to jednak, że Władimir Putin nie zamierza zwiększyć rosyjskich udziałów w tym roku.
Specjalna strefa w Rason. Ten region Korei Północnej różni się od innych
Rason jest najstarszą i największą z 29 północnokoreańskich stref rozwoju gospodarczego, która odgrywa kluczową rolę w przyciąganiu inwestycji zagranicznych. Utworzył ją dziadek obecnego lidera reżimu - Kim Ir Sen. Stało się to w 1991 r. po upadku Związku Radzieckiego, aby przyciągnąć do kraju inwestycje.
Właśnie w Rasonie znajduje się jeden z pierwszych i największych rynków w Korei Północnej. To również tam działała pierwsza sieć komórkowa w kraju. I to tam zalegalizowano kupno i sprzedaż domów w 2018 roku.
Czytaj więcej