Zaprzysiężenie nowego rządu. Andrzej Duda: Dopełniamy politycznego i historycznego zwyczaju
W Pałacu Prezydenckim w poniedziałek odbyło się zaprzysiężenie nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Prezydent Andrzej Duda przyznał, że cieszy go "ogromna reprezentacja pań" w nowym rządzie. - Jestem tym zbudowany - powiedział. Mówiąc o wyzwaniach czekających na rząd, stwierdził: - Rozpoczyna się nowa era w polskiej energetyce, jaką jest era atomowa.
Podczas uroczystości Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów.
W skład Rady powołanni zostali:
- Mariusz Błaszczak na urząd ministra obrony narodowej
- Dorota Bojemska na urząd ministra rodziny i polityki społecznej
- Dominika Chorosińska na urząd ministra kultury i dziectwa narodowego
- Danuta Dmowska-Andrzejuk na urząd ministra sportu i turystyki
- Alvin Gajadhur na urząd ministra infrastruktury
- Anna Gembicka na urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi
- Małgorzata Jarosińska-Jedynak na urząd ministra funduszy i polityki regionalnej
- Andrzej Kosztowniak na urząd ministra finansów
- Ewa Krajewska na urząd ministra zdrowia
- Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na urząd ministra klimatu i środowiska
- Marlena Maląg na urząd ministra rozwoju i technologii
-
Marzena Małek na urząd ministra aktywów państwowych
-
Krzysztof Szczucki na urząd ministra edukacji i nauki
-
Paweł Szefernaker na urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji
-
Szymon Szynkowski vel Sęk na urząd ministra spraw zagranicznych
-
Marcin Warchoł na urząd ministra sprawiedliwości
-
Izabela Antos na urząd ministra-członka Rady Ministrów
-
Jacek Ozdoba na urząd ministra-członka Rady Ministrów
- Dopełniamy politycznego i historycznego konstytucyjnego zwyczaju, powołując po wyborach rząd, który jest formowany przez kandydata obozu politycznego, który wybory wygrał - powiedział prezydent Andrzej Duda po zaprzysiężeniu rządu.
ZOBACZ: "Próba przedłużenia swojej władzy". Poseł KO o decyzji M. Morawieckiego
- Większość z państwa znam, ale nie jako ministrów, ale jako ekspertów. Jako ludzi, którzy do tej pory w drugiej linii pracowali, merytorycznie, wykonując powierzone im zadania, a dzisiaj podejmujecie państwo obok zakresu merytorycznego także i niezwykle odpowiedzialne, polityczne funkcje prowadzenia polskich spraw - podkreślił prezydent. Przyznał, że cieszy go "ogromna reprezentacja pań" w nowym rządzie. - Jestem tym zbudowany - dodał.
Andrzej Duda stwierdził, że to przełom. - Bardzo często słyszeliśmy, że w wielu miejscach na odpowiedzialnych stanowiskach jest za mało kobiet. Zawsze podzielałem to stanowisko - podkreślił. - Uważam, że panie ze względu na swoje umiejętności i zdolności są predystynowane do tego, aby zajmować najwyższe i najbardziej odpowiedzialne stanowiska. Cieszę się, że teraz tak jest - stwierdził Duda.
Andrzej Duda: W Polsce rozpoczyna się nowa era
Prezydent odnotował również, że nowy gabinet Morawieckiego jest bardzo młody. - Cieszy mnie to. To dobrze. Jest taki czas wielkich wyzwań, które powinny zostać podjęte przez ludzi energicznych, którzy nie boją się podejmować wyzwań. Wszyscy państwo macie doświadczenie i umiejętności - powiedział.
ZOBACZ: Jacek Sasin o elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie: Wielkie chwile dla polskiej energetyki
- Wiecie, w jak trudnych czasach jesteśmy dziś. Wojna na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie, zmiany ustrojowe, o których głośno mówi się w UE. Wiele niepokojów, wiele wyzwań gospodarczych. Transformacja energetyczna, która właśnie rozpoczyna się w naszym kraju. Nowa era w polskiej energetyce, jaką jest era atomowa, to wyzwanie, któremu trzeba podołać - stwierdził prezydent.
- To wyzwanie, które zmieni oblicze polskiej gospodarki. Dodatkowo ważny będzie rozwój infrastruktury oraz budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. To są ogromne przedsięwzięcia. Ale dzięki temu możliwa jest nowa pozycja Polski w europejskiej i globalnej skali - dodał prezydent.
WIDEO: Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego
W uroczystości w Pałacu Prezydenckim nie wzięli udział marszałkowie Sejmu i Senatu. Zwrócił na to uwagę poseł PiS Marcin Przydacz.
"Nikomu z prezydium izb też się nie chciało. I gdzie te standardy demokratyczne i szacunek dla przepisów prawa oraz obyczaju, Państwo Marszałkowie? Trochę wstyd" - napisał Przydacz w serwisie X.
Rząd Mateusza Morawieckiego. Znamy nazwiska
- Premier Mateusz Morawiecki skierował do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o powołanie nowej Rady Ministrów. Zgodnie z zapowiedzią w jej skład wejdą eksperci, jak i politycy - przekazał przed g. 16 rzecznik rządu Piotr Müller.
Piotr Müller podał nazwiska osób, które znajdą się w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego. Listę znajdziesz pod tym linkiem.
Tym samym potwierdziły się informacje Interii, o których pisaliśmy wcześniej. Z poprzedniego składu rządu w nowym znajdą się, oprócz samego premiera, Mariusz Błaszczak, Marlena Maląg oraz Szymon Szynkowski vel Sęk. Jednak tylko Błaszczak obejmie swój dawny resort.
Sejm. Dymisja rządu Mateusza Morawieckiego
13 listopada, w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji, prezydent przyjął dymisję Rady Ministrów, a następnie desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera. W ciągu 14 dni prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów i pozostałych członków rządu i odbiera od nich przysięgę - termin na to upływa w poniedziałek, 27 listopada. Następnie premier w ciągu 14 dni przedstawia Sejmowi tzw. exposé z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.
ZOBACZ: Skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Nieoficjalne ustalenia Interii
Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm; kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.
10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk.
Czytaj więcej