Strajki w szwedzkich oddziałach Tesli. Elon Musk nazywa to "szaleństwem"
Elon Musk określa strajki w szwedzkich oddziałach Tesli "szaleństwem". Pracownicy nie mają zamiaru odpuszczać i wzywają do poszanowania szwedzkiego modelu pracy. Trwa konflikt interesów pomiędzy korporacyjnymi zasadami, a reprezentacją skandynawskich tradycji w miejscu pracy.
Właściciel Tesli krytykuje trwające strajki skupione wokół warsztatów produkcyjnych w Szwecji, nazywając je "szalonymi" we wpisie na platformie X. Pracownicy upominają się o swoje prawa po tym, gdy odmówiono im podpisania układu zbiorowego przez producenta samochodów elektrycznych.
ZOBACZ: Protest przewoźników na granicy. Poseł PiS do opozycji: Wpisujecie się w tę nawalankę
Układ zbiorowy jest rodzajem porozumienia społecznego, zawierającego rokowania pomiędzy pracodawcą, a pracownikami, reprezentowanymi przez związki zawodowe. W Tesli miały zostać uregulowane sprawy związane z emeryturą, wynagrodzeniami, godzinami i jakością pracy.
Strajki w Tesli. Związki zawodowe kontra producent samochodów elektrycznych
Strajk zyskał poparcie pracowników transportu i portów, którzy odmówili załadunku lub rozładunku samochodów Tesli we wszystkich szwedzkich portach. Niektórzy elektrycy odmówili wykonania serwisu lub naprawy w warsztatach firmy Elona Muska. Stacje ładowania i lakiernicy zapowiedzieli, że nie będą pracować przy samochodach Tesli. Inne strajki solidarnościowe obejmują bunt pracowników usługowych i komunikacyjnych, przestających dostarczać pocztę i przesyłki do Tesli.
ZOBACZ: Elon Musk nie dba o bezpieczeństwo pracowników SpaceX. Mars jest ważniejszy
Strajk Tesli wywołał wtórne działania ośmiu innych związków zawodowych i grozi rozprzestrzenieniem się na sąsiednią Norwegię, gdzie Fellesförbundet (Zjednoczona Federacja Związków Zawodowych), największy w kraju związek zawodowy sektora prywatnego, zadeklarował gotowość podjęcia działań solidarnościowych.
Szwedzcy pracownicy deklarują, że w strajku chodzi przede wszystkim o poszanowanie ich krajowych tradycji wobec kwestii zawodowych, sposobu wykonywania obowiązków i zachowanie sprawczości dla związków zawodowych, które są filarem szwedzkiej przedsiębiorczości.
Szwedzi strajkują. Elon Musk: "To szaleństwo"
Jest to pierwszy strajk pracowników amerykańskiej firmy Elona Muska. Związek zawodowy IF Metall od pięciu tygodni przewodzi strajkowi w ośmiu zakładach pracy Tesli w Szwecji w ramach walki z ingerencją globalnych praktyk pracy w szwedzki model związkowy.
ZOBACZ: Turcja: Ruch prezydenta Erdogan. Szwecja bliżej NATO
IF Metall, który ma ponad 300 tys. członków w szwedzkim przemyśle, oświadczył, że "będzie strajki kontynuować tak długo, jak będzie to konieczne".
Strajk przyniósł skutki również w innych firmach. Krótko po rozpoczęciu strajku Tesli, szwedzka globalna firma płatnicza Klarna podpisała układ zbiorowy, zapobiegając planowanemu strajkowi w swojej siedzibie w Sztokholmie.
Czytaj więcej