B. Szydło o decyzji Parlamentu Europejskiego: Mamy dokument, który odbiera kompetencje państwom

Świat
B. Szydło o decyzji Parlamentu Europejskiego: Mamy dokument, który odbiera kompetencje państwom
Polsat News
Beata Szydło

- Mamy przed sobą dokument, który jest zły - powiedziała europosłanka PiS Beata Szydło po przyjęciu przez Parlament Europejski propozycji zmian traktatowych UE. - Odbiera on wiele kompetencji państwom i pozbawia je prawa weta - dodała. Polityk zaapelowała do Tuska o przekonanie europosłów z Niemiec i Francji, aby zatrzymali to szaleństwo.

W przyjętej przez Parlament Europejski rezolucji opowiedziano się za zmianą traktatów unijnych. Po głosowaniu w Strasburgu europosłanka PiS Beata Szydło wystąpiła na konferencji prasowej.

 

- Obecnie kluczowa jest rola państw członkowskich i ich rządów - przekazała Szydło. - Mamy przed sobą dokument, który jest zły - dodała.

 

Jak podkreśliła, zmiany "odbierają wiele kompetencji państwom, pozbawiają je prawa weta". - Gdy będą podejmowane decyzje wbrew interesom jakiegoś kraju, to ono nie będzie mogło się bronić - przekazała. 

"Niech Tusk przekona swoich kolegów, aby zastopować to szaleństwo"

- Jednak dziś zobaczyliśmy także, że presja ma sens - podkreśliła Szydło. - Teraz jest prośba do Polaków. To w waszych rękach jest los ojczyzny i Unii Europejskiej - zaapelowała.

 

- Wywierajcie presję na tych, którzy zmontowali koalicję w polskim parlamencie i rządzić. Trzeba im uświadamiać, że głos polskiego premiera jest niezwykle istotny - wyjaśniła polityk.

 

- Jeśli dziś Donald Tusk jest przeciw tym zmianom, to niech przekona swoich kolegów z Europejskiej Partii Ludowej (EPL), w szczególności Niemców i Francuzów, aby zastopować to szaleństwo - zaznaczyła Szydło. Dodała, że "rola Polski będzie tutaj kluczowa".

 

Polityk zadeklarowała, że "póki Prawo i Sprawiedliwość jest siłą, która ma najwięcej posłów, to będzie blokować złe zmiany". - Będziemy rozmawiać z Polakami o planowanych zmianach. Będziemy mówili, co te zmiany oznaczają - przekazała.

 

- Czy chcecie oddać prawo o edukacji waszych dzieci w ręce brukselskich biurokratów? - zapytała Szydło. - Niech wszyscy zdają sobie sprawę w jakim kierunku liberalno-lewicowa większość chce pociągnąć Europę - podsumowała.

 

WIDEO: B. Szydło apeluje do D. Tuska: Niech przekona kolegów, aby zatrzymać to szaleństwo

Parlament Europejski zdecydował. 267 zmian w obu traktatach

W środę w Strasburgu Parlament Europejski głosował nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.

 

Treść dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicę.

 

ZOBACZ: Zmiana traktatów UE. Parlament Europejski zdecydował


Zawiera on propozycję 267 zmian w obu traktatach - o Unii Europejskiej (TUE) oraz o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

 

Główne proponowane zmiany w traktatach to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art.3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art.4), które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

mbl/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie