Zmiana traktatów UE. Parlament Europejski zdecydował
Europarlamentarzyści zdecydowali o przyjęciu sprawozdania Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) dotyczącego zmiany traktatów unijnych. Wśród 267 propozycji jest m. in. rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w niektórych obszarach oraz zmniejszenie składu Komisji Europejskiej do 15 osób.
W środę w Strasburgu Parlament Europejski głosował nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE.
W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. W przyjętej rezolucji europarlamentarzyści opowiedzieli się za zmianą traktatów unijnych.
Treść dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicę.
Parlament Europejski zdecydował. Wśród zmian m.in. KE zmniejszona do 15 osób
Zawiera on propozycję 267 zmian w obu traktatach - o Unii Europejskiej (TUE) oraz o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).
Główne proponowane zmiany w traktatach to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art.3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art.4), które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.
ZOBACZ: Miliardy euro dla Polski. Jest decyzja Komisji Europejskiej
Według nowych zapisów euro miałoby się stać obowiązkową walutą dla krajów członkowskich. Dodatkowe zmiany traktatowe zakładają, że skład Komisji Europejskiej zostałby zmniejszony do 15 osób, co oznacza, że nie każdy kraj członkowski miałby swojego komisarza.
Sprawozdanie trafi 12 grudnia pod obrady Rady ministrów ds. europejskich. Według prezydencji hiszpańskiej jest wystarczającą większość, żeby przekazać to dalej Radzie Europejskiej, która zwykłą większością głosów może zwołać Konwent przewidziany Traktatem.
W skład Konwentu wchodzą przedstawiciele państw członkowskich i instytucji unijnych. Jego zadaniem jest praca nad traktatem, który następnie przekazuje Radzie Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej zwołuje Konferencję Międzyrządową, po czym uzgodniony Traktat trafia do ratyfikacji przez państwa członkowskie.
Czytaj więcej