Wielka Brytania. Rzymski cesarz uznany za osobę transpłciową. Będzie określany jako "ona"
Brytyjskie muzeum uznało rzymskiego cesarza Heliogabala za osobę transpłciową. Od teraz władca będzie przedstawiany zaimkami "ona/jej". Zdaniem pracowników obiektu podstawę do podjęcia takiej decyzji stanowią rzymskie kroniki. Historycy mają jednak wątpliwości.
Muzeum w hrabstwie Hertfordshire w Wielkiej Brytanii skonsultowało się z organizacjami broniącymi praw osób LGBT i wprowadziło kilka zmian w swoich wystawach. Oprócz tego, że cesarz Heliogabal będzie określany jako "ona", wszystkie eksponaty, jak na przykład moneta z jego wizerunkiem, będą mówiły o "władczyni Rzymu".
Cesarz kobietą. Decyzja muzeum wywołała falę komentarzy
Zdaniem placówki klucz do uzasadnienia tej decyzji znajduje się w relacji rzymskiego kronikarza Kasjusza Diona, który stwierdził, że Heliogabal był "nazywany żoną, kochanką i królową", a do jednego ze swoich kochanków miał powiedzieć "Nie nazywaj mnie panem, bo jestem panią". Decyzja muzeum wywołała falę komentarzy.
ZOBACZ: Egipt: Archeolodzy odkryli w ruinach świątyni uśmiechniętego sfinksa
- Chcemy okazać wrażliwość, nadając odpowiednie zaimki ludziom z naszej przeszłości. W ten sposób okazujemy im bowiem szacunek - tłumaczył Keith Hoskins, lokalny radny z ramienia Liberalnych Demokratów zajmujący się sztuką.
- Wiemy, że Heliogabal identyfikował się jako kobieta i kazał używać wobec siebie odpowiednich zaimków - dodał brytyjski polityk. Nie wszyscy jednak przyjęli tę zmianę z takim samym entuzjazmem.
Eksperci: To mogło zniszczyć jego reputację
Eksperci twierdzą, że kontekst historyczny może zepsuć narrację o transpłciowym cesarzu. Kronikarz Dion służył bowiem cesarzowi Aleksandrowi Sewerowi, który objął tron po zamordowaniu Heliogabala. W związku z tym wzmianki o jego kobiecości, mogły mieć za zadanie "zniszczyć jego reputację".
ZOBACZ: Putin chce być jak rzymscy cesarze. Tworzy własną "Gwardię Pretoriańską"
- Rzymianie nie uznawali bowiem osób trans. Dla nich określenie, że mężczyzna zachowuje się w łóżku jak kobieta było jedną z najgorszych obelg - tłumaczył cytowany przez "Daily Mail" Andrew Wallace-Hadrill z Cambridge.
Heliogabal wstąpił na tron w 218 roku naszej ery. Był uznawany za okrutnego władcę i jednocześnie za jednego z najbardziej nieudolnych. Jego panowanie skończyło się zaledwie po czterech latach. Heliogabal był również znany z tego, że ubierał się wyłącznie w cenne jedwabie i ozdabiał klejnotami. Chciał również, aby w senacie zasiadały kobiety.
Czytaj więcej