Włochy. Historyczny proces przeciwko mafii dobiegł końca. Sąd skazał 207 osób
207 członków organizacji przestępczej 'Ndrangheta i jej współpracowników zostało w poniedziałek skazanych przez sąd we włoskim regionie Kalabria, miejscu narodzin mafii. Wyroki wahają się od kilku miesięcy do 30 lat więzienia. Tym samym dobiegł końca największy od dekad proces, w trakcie którego zarzuty usłyszały 322 osoby. W areszcie na proces wciąż czeka lider organizacji Luigi Mancuso.
W poniedziałek w miejscowości Lamezia Terme w regionie Kalabria dobiegł końca historyczny proces, w którego trakcie na ławie oskarżonych zasiadło 322 członków mafii 'Ndrangheta i jej współpracowników.
Sprawa toczyła się prawie przez trzy lata a odczytywanie wyroków i nazwisk skazanych zajęło prowadzącej proces sędzi Brigidzie Cavasino półtorej godziny - podała agencja AFP.
Historyczny proces mafii dobiegł końca. Skazano 207 osób
Ostatecznie sąd zadecydował o wydaniu wyroku skazującego wobec 207 osób. To członkowie wywodzącej się z Kalabrii organizacji przestępczej 'Ndrangheta i współpracujący z mafią byli urzędnicy, policjanci czy politycy.
ZOBACZ: Straż Graniczna rozbiła grupę przestępczą. Przemycali ludzi przez granicę
Skazani spędzą za kratkami od kilku miesięcy do 30 lat. Najsurowszy wyrok przypadł czterem wysoko postawionym członkom organizacji przestępczej. Wśród skazanych zabrakło głównego bossa 'Ndranghety 69-letniego Luigiego Mancuso. W ubiegłym roku sąd zdecydował, że jego proces zostanie przeprowadzony oddzielnie.
'Ndrangheta, czyli najpotężniejsza organizacja przestępcza we Włoszech
Proces członków i współpracowników 'Ndranghety odbył się w Kalabrii, miejscu narodzin organizacji. Choć założono ją w biednym regionie na południu Włoch i przez lata pozostawała w cieniu neapolitańskiej Camorry czy sycylijskiej Cosa Nostry, dziś działa w ponad 40 krajach i kontroluje m.in. handel kokainą w Europie.
Jak podaje agencja AFP, eksperci szacują, że 'Ndrangheta składa się dziś z około 150 kalabryjskich rodzin i ich współpracowników. Członkowie organizacji zajmują się handlem narkotykami, lichwą, kradzieżą funduszy publicznych i wymuszeniami, które łącznie przynoszą ponad 50 miliardów euro zysku rocznie.
ZOBACZ: Najbardziej poszukiwani przestępcy w Europie. Na liście jest trzech Polaków
Aktywność mafii to jednak nie tylko działalność przestępcza. Zarobione w nielegalny sposób środki są inwestowane w legalne przedsięwzięcia, którymi zza kulis sterują członkowie 'Ndranghety, umacniając w ten sposób swoje wpływy i władzę.