Szwecja. Petra Lundh szefową policji. Będzie walczyć z gangami
- To jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie podjęłam w mojej karierze - powiedziała była prokurator generalna oraz prezes sądu apelacyjnego Petra Lundh, która przyjęła posadę szefowej szwedzkiej policji. Przed nią zadanie walki z gangami terroryzującymi społeczeństwo.
Petra Lundh pierwszego grudnia obejmie funkcję komendanta głównego szwedzkiej policji. To pierwsza kobieta w historii na tym stanowisku.
Jej zadaniem będzie walka z gangami, które terroryzują społeczeństwo. "To bardzo trudne i być może najtrudniejsze zadanie w ramach administracji państwowej" - skomentowała swoją nominację.
- Jestem szczęśliwa i zaszczycona zaufaniem, jakim mnie obdarzono, ale faktem jest, że powiedzenie "tak" to jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie podjęłam w swojej karierze - mówiła, cytowana przez portal aftonbladet.se.
Lundh pierwszym wyborem
Minister Sprawiedliwości Gunnar Strömmer przyznał, że Lundh, która była prokuratorem generalnym, a niedawno przyjęła posadę prezes Sądu Apelacyjnego w Svea, od początku była dla niego kandydatką pierwszego wyboru. Dodał, że jest "oddana walce z przestępczością".
Lundh podczas konferencji prasowej zapowiedziała, że jej zadaniem będzie wprowadzenie wielu zmian dotyczących bezpieczeństwa. Wśród wymienionych przez nią punktów jest m.in. zwiększenie liczby funkcjonariuszy na ulicach czy zintensyfikowanie działań dochodzeniowych w sprawach karnych.
ZOBACZ: Szwecja. Wybuch w domu pod Sztokholmem. Przez kraj przechodzi fala przemocy
Poza tym chce też wzmocnić działania prewencyjne, aby powstrzymać rekrutowanie dzieci do gangów, zwiększyć wykrywalność przestępstw oraz ułatwić mundurowym stosowanie nowych narzędzi pracy. Od pierwszego października policjanci otrzymali możliwość podsłuchiwania osób, które nie mają statusu podejrzanych.
Podczas spotkania z dziennikarzami zastała zapytana o walkę z gangami. - Od kilku miesięcy policja i prokuratura pracują w tej sprawie w zupełnie nowy sposób. Doprowadziło to również do rekordowej liczby zatrzymań, a zarówno ośrodki zatrzymań, jak i więzienia są przepełnione - powiedziała.
Poprzednik zostanie gubernatorem
Lundh zastąpi na stanowisku szefa policji Andersa Thornberga, który od pierwszego grudnia będzie gubernatorem regionu Halland w południowej Szwecji. Jego praca był ostatnio kwestionowana w obliczu rosnącej przestępczości.
ZOBACZ: Szwecja chce walczyć z gangami. "Wykorzystamy wojsko"
Pierwotnie umowa Thornberga miała wygasnąć w 2024 roku. Za jego kadencji, czyli od 2018 roku znacznie wzrosła przemoc gangów narkotykowych, które wzajemnie się zwalczają. Podczas porachunków używane są broń palna i ładunki wybuchowe. Ofiarami często padają przypadkowe osoby.
W 2022 roku w strzelaninach zginęły 62 osoby, a do połowy listopada tego roku liczba ta wynosi 50.
Czytaj więcej