Rząd Nepalu blokuje TikToka. Powodem obawa o "strukturę rodziny"
Minister komunikacji i technologii informacyjnych Nepalu ogłosił zablokowanie TikToka. Popularna chińska aplikacja ma mieć szkodliwy wpływ na młodzież i zagrażać "strukturze rodziny".
Rząd Nepalu uważa, że używanie TikToka jest konsekwentnie wykorzystywane do udostępniania treści, które "zakłócają harmonię społeczną oraz zakłócają struktury rodzinne i relacje społeczne".
ZOBACZ: Meksyk: Sędzia znaleziony martwy. Był aktywistą LGBT+
Kilka dni wcześniej kraj wprowadził regulacje prawne dla firm zajmujących się mediami społecznościowymi, nakładające obowiązek zakładania biur swoich przekaźników lub wyznaczenie przedstawicieli w Nepalu.
Zostały wydane również dyrektywy dla właścicieli portali określające szkodliwe treści, czyli mowę nienawiści, promowanie wykorzystywania seksualnego i narkotyków, fałszywe wiadomości, wiadomości związane z terroryzmem i prywatne zdjęcia publikowane bez zgody.
Ograniczenia dla TikToka. Nepal blokuje aplikacje
Popularna platforma udostępniania plików wideo, z której korzysta miesięcznie około miliarda użytkowników, w wielu krajach spotkała się z ograniczeniami ze względu na naruszenia lokalnych przepisów dotyczących danych oraz potencjalnie szkodliwych wpływów niektórych treści na młodzież.
ZOBACZ: Teleskop Jamesa Webba pomógł odkryć dalekie galaktyki. Mają wielkość "orzeszka ziemnego"
Rząd Nepalu oświadczył, że wielokrotnie kontaktował się z TikTokiem, ale firma odmówiła rozwiania jego wątpliwości dotyczących treści. Zamknięcie aplikacji ma być dla rządzących łatwiejsze niż usuwanie bezpośrednio szkodliwych materiałów.
Według doniesień lokalnych mediów w Nepalu w ciągu ostatnich czterech lat zarejestrowano ponad 1600 przypadków cyberprzestępczości związanych z TikTokiem.
Czytaj więcej