Pracowity wtorek w Sejmie. Nowy marszałek zapowiada, co się będzie działo
We wtorek kontynuacja pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. Szymon Hołownia zapowiedział na ten dzień głosowanie nad wyborem członków Krajowej Rady Sądownictwa z ramienia Sejmu i rozpoczęcie procesu powoływania komisji. Dzień wcześniej odbyło się ślubowanie nowych parlamentarzystów i wybór prezydiów obu izb parlamentu.
Nowo wybrany marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił w poniedziałek wieczorem przerwę w obradach pierwszego posiedzenia Sejmu. Dalsza część ma planowo rozpocząć się we wtorek o godz. 16:00. Decyzja została podjęta po posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.
ZOBACZ: Sejm wybrał wicemarszałków. Elżbieta Witek odrzucona w głosowaniu
W poniedziałek wybrano składy prezydiów obu izb parlamentu. Po dziennej przerwie Sejm ma zająć się wyborem członków Krajowej Rady Sądownictwa ze swojego nadania i rozpocząć proces powoływania komisji parlamentarnych usprawniających legislację.
- Zgodnie przeszliśmy przez prezydium. Jutro będą pracowite głosowania, dobrze, żeby następna część tego posiedzenia odbyła się w kolejny wtorek. Bardzo chciałbym, żebyśmy jak najszybciej wykreowali w Sejmie komisje, bo już wpływają projekty ustaw - zapowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Obrady nowego Sejmu. Kolejne głosowania
Marszałek Sejmu wskazał, że w planach jest powołanie komisji regulaminowej i spraw poselskich oraz komisji etyki. Na wtorkowej części posiedzenia ma odbyć się również głosowanie na posłów sekretarzy Sejmu.
ZOBACZ: B. Komorowski: Na miejscu Sz. Hołowni przy każdym posiedzeniu zwracałbym się do PiS-u
Na drugiej części posiedzenia ma zostać obsadzone miejsce członka Państwowej Komisji ds. Pedofilii, aby umożliwić wybór jej przewodniczącego. Szymon Hołownia wskazał, że we wtorek czekają posłów "pracowite głosowania". Ogłoszono również termin zgłoszeń na członków Trybunału Stanu, którzy mają zostać wybrani w przyszłym tygodniu.
Obrady Sejmu. Prezydium wybrane
W poniedziałek Sejm podjął decyzję o powierzeniu odpowiedzialności bycia drugą osoby w Państwie Szymonowi Hołowni, będącego szefem ruchu politycznego Polska 2050. Obecny marszałek Sejmu był kandydatem na urząd prezydenta RP w 2020 roku.
ZOBACZ: Małgorzata Kidawa-Błońska marszałkiem Senatu XI kadencji
W skład prezydium Sejmu weszli również Monika Wielichowska z KO, Dorota Niedziela z KO, Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy, Piotr Zgorzelski z PSL, Krzysztof Bosak z Konfederacji. Wszyscy pełnią funkcję wicemarszałków Sejmu.
Swojej reprezentacji w prezydium nie posiada obóz Zjednoczonej Prawicy, których kandydatką na to stanowisko była dotychczasowa marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej ilości głosów.
Czytaj więcej