Szymon Hołownia nowym marszałkiem Sejmu
Współtwórca Trzeciej Drogi Szymon Hołownia został wybrany większością głosów na stanowisko marszałka Sejmu X kadencji. Jego kandydaturę poparły Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska2050, Lewica i Konfederacja. - Z gabinetu marszałka wyjedzie z hukiem zamrażarka sejmowa. Znikną też szpecące Sejm policyjne barierki - powiedział Hołownia.
Szymon Hołownia został w poniedziałek wybrany marszałkiem Sejmu X kadencji. Na tym stanowisku zastąpił Elżbietę Witek z Prawa i Sprawiedliwości. Hołownia uzyskał w głosowaniu 265 głosów, a Witek 193. W głosowaniu wzięło udział 459 osób.
- Proszę pana marszałka Szymona Hołownię o objęcie przewodnictwa i dalsze prowadzenie obrad - przekazał Marek Sawicki.
- Na te cztery lata mamy bardzo jasne zadanie - każdego dnia dowodzić, że nasi rodacy nie pomylili się, stojąc 15 października w tych długich kolejkach pod lokalami wyborczymi - powiedział Szymon Hołownia, zaczynając od podziękowania wszystkim osobom, które wzięły udział w wyborach.
- Wiele się tutaj zmieni, przede wszystkim przestawimy te dwie litery i najważniejsze znów stanie się tu słowo "patria", a nie "partia" - mówił Hołownia. - Z gabinetu marszałka wyjedzie z hukiem zamrażarka sejmowa. Znikną też szpecące Sejm policyjne barierki, bo dość już tych barier nastawiano między nami - dodał.
- Sejm nie będzie azylem dla przestępców. Sejm nie będzie polem do korupcji. Sejm nie będzie trybuną dla pogardy. Mój cel i program jest prosty - chciałbym, aby rodzice, gdy w telewizji pokazują dzieciom Sejm, nie zasłaniali im oczu i nie zatykali uszu. By przeciwnie - mówili: tak można ze sobą rozmawiać, nawet gdy się ze sobą nie zgadzamy - powiedział nowy marszałek.
Wybory marszałka Sejmu X kadencji
Kandydaturę Hołowni przedstawił Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Nasz kandydat sztukę posługiwania się słowem opanował do perfekcji - tę w piśmie i tę w mowie. Szymon Hołownia jest erudytą i ma empatię, słuch społeczny. On słyszy tych, którym jest najtrudniej, którzy są nierzadko upokorzeni. Ma poczucie odpowiedzialności i rozwagi - powiedział prezes PSL.
Z kolei Mariusz Błaszczak przedstawił kandydaturę Elżbiety Witek.
- Elżbieta Witek była najdłużej urzędującym marszałkiem Sejmu w III Rzeczypospolitej, opozycja nigdy nie skierowała wniosku o odwołanie pani marszałek. Zawsze godnie reprezentowała naszą izbę nie tylko w kraju, ale także na forum międzynarodowym - powiedział Błaszczak.
ZOBACZ: Rozstanie Kukiza z PiS-em. Poseł wyłamuje się z koalicji
- Nie może być tak, że taktownie przemilczymy tak nietaktownie zgłoszoną kandydaturę Elżbiety Witek na marszałka tego Sejmu. Ponieważ to jest kandydatura sztandarowa, która uosabia standard pogardy, lekceważenia prawa za rządów Zjednoczonej Prawicy - powiedział Grzegorz Braun, który zabrał głos w sprawie zgłoszonej kandydatury.
Nowy marszałek Sejmu. Kim jest Szymon Hołownia?
Kandydatura Szymona Hołowni została zapowiedziana i poparta na podstawie umowy o współpracy pomiędzy Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Lewicą. Według koalicyjnych zapisów tę funkcję ma pełnić do 13 listopada 2025. Następnie Hołownię na tym stanowisku ma zastąpić przewodniczący Nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty, sprawując swoją funkcję do końca kadencji.
Szymon Hołownia jest szefem ruchu politycznego Polska 2050. Był kandydatem na urząd prezydenta RP w 2020 roku.
ZOBACZ: Rada Krajowa PO. Tusk: Jarosławie Kaczyński, kończy się epoka terroru politycznego. Przegrałeś
W 2020 roku założył swoją partię i stowarzyszenie Polska 2050. W 2023 jego formacja zawiązała koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym o nazwie Trzecia Droga.
W wyborach parlamentarnych w tym samym roku Hołownia otwierał listę kandydatów Trzeciej Drogi do Sejmu w okręgu 24. (okręg podlaski), otrzymując 79 951 głosów i uzyskując mandat posła X kadencji.