Posiedzenie nowego Sejmu. Marszałek senior otworzył obrady

Polska Bartosz Treder / lmo/ / Polsatnews.pl
Posiedzenie nowego Sejmu. Marszałek senior otworzył obrady
Marszałek senior Marek Sawicki

Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego otworzył obrady X kadencji Sejmu. Marszałek senior w swoim przemówieniu wskazał, że urzeczywistnienie wizji demokracji parlamentarnej jest wspólnym zadaniem i obowiązkiem posłów.

Rozpoczęła się X kadencja Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Obrady otworzył marszałek senior Marek Sawicki, którego zadaniem jest wybór nowego marszałka oraz przyjęcia ślubowania od posłów. 

 

ZOBACZ: Donald Tusk ogłasza przed pierwszym posiedzeniem Sejmu. "Czeka ich kara"

 

- Otwieram pierwsze posiedzenie X kadencji Sejmu Rzeczpospolitej - powiedział.

 

Po powitaniu gości Marek Sawicki przekazał głos prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Sam marszałek senior do zebranych w sali plenarnej zwrócił się jako drugi. W swoim przemówieniu odniósł się do słów Macieja Rataja: "jest Polska, jest Sejm i jest przedstawicielstwo".

 

- Nasz poprzednik Maciej Rataj widział Polskę jako demokrację parlamentarną. Urzeczywistnienie tej wizji jest naszym wspólnym zadaniem i obowiązkiem - powiedział Marek Sawicki. 

 

Następnie marszałek senior pogratulował wszystkim wybranym do nowego Sejmu przedstawicielom. 

"Nowa kadencja pozwoli odbudować poczucie wspólnoty"

- Mam nadzieję, że nowa kadencja pozwoli odbudować poczucie wspólnoty narodowej, za którą odpowiedziało się tak wielu wyborców - powiedział.

 

- Powierzenie mi roli marszałka seniora postrzegam jako docenienie wszystkich parlamentarzystów, z którymi przyszło mi pracować na przestrzeni 30 lat. W szczególności w opracowaniu Konstytucji z 1997 r. i starań o członkostwo w NATO i Unii Europejskiej - wskazał.

 

Marek Sawicki wskazał, że szczególnie obecnie ważne jest odnowienie współpracy pomiędzy państwami na świecie. 

 

- Szczególnie dziś ważna jest kwestia przywrócenia współpracy pomiędzy krajami dla dobra wspólnoty ludzkiej - ocenił. 

M. Sawicki: Działania TK nie powinny przeszkadzać w działaniach w UE

- Podejmijmy działania, by nasz kraj wrócił do awangardy wspólnoty europejskiej, która oparta na chrześcijańskim dziedzictwie, na inspiracjach czerpanych z dziedzictwa demokracji ateńskiej i prawa rzymskiego stanowią fundament do odnawiania wspólnoty narodów, Europy ojczyzn - powiedział. 

 

- Niech w tych staraniach przeszkodą nie będą formułowane w gmachu Trybunału Konstytucyjnego, rzekome sprzeczności polskiej konstytucji z traktatami Unii Europejskiej - powiedział.

 

Marszałek senior wskazał, że nie ma demokracji bez otwartego parlamentaryzmu i wysokich standardów postępowania ustawodawczego. 

 

- Jawna i rozważna debata, rzeczywista kontrola parlamentarna, ponadpartyjne podejście do kompetencji kreacyjnych Sejmu i przywrócenie konstytucyjnej postaci budżetu państwa i kontroli nad jego wykonaniem to, w mojej opinii, warunki konieczne respektowania istoty ustrojowej funkcji Wysokiej Izby - wskazał. 

 

- Są dwa fundamenty, na których powinna opierać się działalność każdej władzy, a przede wszystkim parlamentu: państwo prawa i godność człowieka - wskazał. 

M. Sawicki: Przywrócimy właściwe relacje z Kościołem

Następnie marszałek senior podkreślił, że rozumie osoby, które uważają, że w ostatnich latach doszło do naruszenia rozdziału Kościoła od państwa. 

 

- Ufam, że jesteśmy w stanie wspólnie doceniać zasługi Kościoła Katolickiego i innych kościołów na naszej drodze do odzyskania w 1989 r. suwerenności ojczyzny, zaangażowanie w budowanie patriotycznej duchowości i prowadzenie działalności charytatywno-opiekuńczej - wskazał. 

 

- Jestem przekonany, że uda nam się z poszanowaniem prawa, przywrócić właściwe relacje, gwarantując wiernym wolność, a instytucjom publicznym neutralny światopoglądowo charakter - wskazał.

 

Marszałek wskazał, że Polska i Europa powinny podjąć większy wysiłek w zakresie pomocy dla państw uboższych. 

 

- Dzisiejszą Europę niewątpliwie stać na więcej empatii, ukierunkowanej na rozdysponowanie nadwyżek żywności do braci w dalszych zakątkach świata, którzy jej potrzebują - ocenił. 

"Usuńmy bariery, które dzielą nas od wyborców"

Marszałek senior namawiał również, by posłowie nie ulegali przekonaniu, że zawsze wiedzą lepiej "co dobre i słuszne". 

 

- Otwórzmy się na współpracę z ekspertami świata nauki i gospodarki oraz instytucjami społeczeństwa obywatelskiego. Usuńmy bariery, które dzielą nas od tych, którzy nas wybrali i służących im dziennikarzy - powiedział. 

 

- W demokratycznym państwie zmieniają się prezydenci, zmieniają się premierzy i rządy. Zmienia się skład osobowy tej Izby. Jedno jest stałe i niezmienne: Rzeczpospolita - powiedział na koniec Marek Sawicki. Następnie zacytował Wincentego Witosa: "A Polska winna trwać wiecznie". 

Obrady nowego Sejmu. Trzeci marszałek senior z PSL

Marek Sawicki jest trzecim marszałkiem seniorem z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W tej kadencji jest parlamentarzystą z najdłuższym stażem. Reprezentuje swoich wyborców nieprzerwanie od 30 lat. Ze wszystkich dotychczasowych marszałków seniorów, Sawicki został wybrany jako najmłodszy.

 

ZOBACZ: Marek Sawicki marszałkiem seniorem. Kulisy rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą

 

O wyborze Marka Sawickiego na marszałka seniora poinformował Andrzej Duda, przemawiając w czasie swojego orędzia. 

 

- Zdecydowałem o powierzeniu tej ważnej i prestiżowej funkcji panu posłowi Markowi Sawickiemu z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który został wybrany z komitetu wyborczego Trzecia Droga - poinformował prezydent RP.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie