Strefa Gazy: Ewakuacja do Egiptu wstrzymana. Są tam również Polacy
Za sprawą problemów na przejściu granicznym w Rafah wstrzymano ewakuację ze Strefy Gazy, której władze - organizacja Hamas - toczą wojnę z Izraelem. Palestyńczycy potrzebujący pilnej opieki medycznej oraz posiadacze zagranicznych paszportów uciekną więc do Egiptu później niż planowano.
Ewakuacje ze Strefy Gazy do Egiptu rozpoczęły się 1 listopada i zostały dwukrotnie wstrzymane w zeszłym tygodniu z powodu bombardowań. Według personelu humanitarnego pociski trafiały w konwoje medyczne lub były ich celem.
ZOBACZ: Izrael intensyfikuje działania. "Rozpoczął wojnę lądową w Strefie Gazy"
W piątek ewakuacja została przerwana ponownie. Źródła w Palestynie i w Egipcie, na które powołuje się Reuters, podały, że zawieszenie akcji ratunkowej wynikło z problemów z doprowadzeniem ewakuowanych lekarzy z Gazy na przejście graniczne w Rafah. W konwoju są nie tylko osoby, które potrzebują pilnej opieki lekarskiej, ale także posiadacze zagranicznych paszportów.
Z Gazy próbują się wydostać też Polacy
Wcześniej - jak nieoficjalnie ustalił Polsat News - rozpoczęła się ewakuacja Polaków znajdujących się w ogarniętej wojną Strefie Gazy. W Monitorze Polskim opublikowano postanowienie prezydenta "o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Arabskiej Republice Egiptu w działaniach ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających w Strefie Gazy".
ZOBACZ: Atak na szpital w Strefie Gazy. Francja wskazuje na winnego
W dokumencie napisano, że na wniosek premiera od 10 listopada do dnia 19 listopada do ewakuacji naszych rodaków "zostanie użyty Polski Kontyngent Wojskowy" w Egipcie. Dodano, że w działaniach ma uczestniczyć do 150 żołnierzy wraz z niezbędnym zabezpieczeniem i wyposażeniem, obejmującym dwa samoloty C-130 i jednym C-295.
Czytaj więcej