Prezydent Andrzej Duda wyznaczył marszałków seniorów Sejmu i Senatu
Prezydent Andrzej Duda wyznaczył marszałków seniorów Sejmu i Senatu. Na marszałka seniora Sejmu został powołany poseł PSL Marek Sawicki, a na marszałka seniora Senatu - senator Michał Seweryński z PiS.
Uroczystość wręczenia aktów powołania marszałkom seniorom Sejmu oraz Senatu zaplanowano na czwartek godz. 14 w Pałacu Prezydenckim. We wtorek prezydent podpisał we wtorek postanowienia o wyznaczeniu na marszałków seniorów Sejmu i Senatu polityków PSL i PiS.
Uroczyste powołanie marszałków seniorów w Pałacu Prezydenckim
Po uroczystym przekazaniu aktów, prezydent Andrzej Duda w krótkim przemówieniu podziękował Markowi Sawickiemu (PSL) i Michałowi Seweryńskiemu (PiS) za przyjęcie nominacji. - Cieszę się ogromnie, że tak doświadczeni parlamentarzyści, politycy i ludzie posiadający bardzo potrzebne cechy osobowościowe, podjęli się tak ważnej misji - przemawiał prezydent. - Nie mam żadnych wątpliwości, że wszystko będzie przeprowadzone zgodnie ze standardami przyjętymi w obu izbach - odniósł się do zapowiedzianej inauguracji obrad izb parlamentu w poniedziałek 13 listopada.
ZOBACZ: "Debata Dnia". Posłanki KO i Lewicy przeciwne wicemarszałkowi z Konfederacji
Prezydent wyraził nadzieję, że nowa kadencja Sejmu i Senatu będzie "następnym rozdziałem dobrych czasów dla Polski". - Mamy dziś szczególną sytuację, która wymaga dużego skupienia i spokojnej, wspólnej pracy na scenie politycznej, i tej parlamentarnej i w zakresie władzy wykonawczej - przekonywał Andrzej Duda.
- Wierzę, że i teraz i przez najbliższe lata (...) w taki sposób będziemy mogli realizować te ważne kwestie, związane przede wszystkim z bezpieczeństwem Polski na arenie międzynarodowej - dodał i życzył marszałkom seniorom powodzenia.
Nowa kadencja Parlamentu rusza 13 listopada
Prezydent RP podpisał we wtorek postanowienia w sprawie zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu RP X kadencji i Senatu RP XI kadencji. Pierwsze posiedzenie Sejmu Prezydent RP Andrzej Duda zwołał na 13 listopada 2023 r. na godz. 12.00, a pierwsze posiedzenie Senatu – na 13 listopada 2023 r. na godz. 16.00.
W środę oficjalnie mianowany już marszałek senior Sejmu Marek Sawicki prowadził konsultacje z ugrupowaniami, które zasiądą w niższej izbie parlamentu. Dotyczyły one podziału miejsc w sali plenarnej i pomieszczeń sejmowych.
Wczoraj Polsat News podało również informację o tym, które strony polityczne będą mogły liczyć na swojego wicemarszałka w nowej kadencji Sejmu. Prawo i Sprawiedliwość zatrzyma tylko jedno krzesło, dwa stanowiska trafią do Koalicji Obywatelskiej, po jednym otrzymają przedstawiciele Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Jedynie Konfederacja najprawdopodobniej zostanie bez własnego wicemarszałka.
ZOBACZ: Orędzie Andrzeja Dudy. Prezydent zdecydował, kto otrzyma misję tworzenia rządu
W wyborach do Sejmu 15 października zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 194 mandaty. Drugie najsilniejsze ugrupowanie, Koalicja Obywatelska, dostała 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18. Deklarujące utworzenie wspólnej koalicji rządzącej KO,TD i NL mają razem 248 miejsc w liczącym 460 posłów Sejmie.
Prezydent Andrzej Duda w poniedziałkowym orędziu oświadczył, że misję utworzenia rządu jako pierwszy otrzyma obecny premier Mateusz Morawiecki (Zjednoczona Prawica).
Czytaj więcej