Pakistan ma ogromny problem. Dziesiątki tysięcy chorych, zamknięto szkoły i parki
Władze pakistańskiego miasta Lahaur nakazały zamknięcie szkół, parków i rynków na cztery doby. Wszystko za sprawą zbyt wysokiego stężenia pyłów. Powietrze jest tak zanieczyszczone, że miasto zostało wielokrotnie uznane za najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie. Lekarze apelują o noszenie maseczek i pozostanie w domach.
Unoszący się nad Lahaur toksyczny smog niemal sparaliżował życie dziesiątek tysięcy mieszkańców. W czwartek stężenie toksycznych cząsteczek 2,5 PM osiągnęło poziom 450, który jest uznawany za niebezpieczny.
Władze zdecydowały się na zamknięcie szkół, targowisk i parków na cztery dni. Decyzja zapadła po tym, jak drugie co do wielkości miasto w Pakistanie zostało wielokrotnie uznane za najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie.
W tym tygodniu do szpitali w mieście Lahaur trafiły tysiące osób, które wymagały hospitalizacji i pomocy medycznej w powodu dolegliwości związanych z funkcjonowaniem układu oddechowego.
Pakistan walczy z zanieczyszczeniami powietrza
Lekarze zalecili, aby mieszkańcy nosili maseczki ochronne i dla bezpieczeństwa ograniczyli wychodzenie z domu do niezbędnego minimum. Jak donosi AP, zdaniem mieszkańców wiele osób ma problemy z oddychaniem i kaszel.
ZOBACZ: Pakistan. Rząd wyrzuca niemal dwa miliony Afgańczyków. Muszą opuścić domy
- Noszenie maseczek i pozostawanie w domu to dwa najprostsze rozwiązania pozwalające uniknąć konieczności hospitalizacji z powodu chorób układu oddechowego, infekcji oczu i chorób skóry – powiedział Salman Kazmi, który jest lekarzem w głównym szpitalu Mayo w Lahaur.
Zdaniem ekspertów główną przyczyną tak dużego zanieczyszczenia powietrza jest spalanie pozostałości po żniwach. Lahaur było kiedyś znane jako miasto ogrodów, jednak urbanizacja i szybki wzrost liczby mieszkańców sprawiły, że zmniejszyła się liczba zielonych obszarów.
Czytaj więcej