Indie: Smogowa chmura nad New Delhi. "Patrzę na wskaźniki i boje się"

Świat
Indie: Smogowa chmura nad New Delhi. "Patrzę na wskaźniki i boje się"
PAP/EPA/HARISH TYAGI, EPA/RAJAT GUPTA
Indie: Lekarze wzywają mieszkańców do noszenia maseczek

Maseczki wróciły, a szkoły zostały zamknięte - tak wygląda sytuacja w New Delhi w związku z powrotem sezonu smogowego. Zanieczyszczenie powietrza znacznie przekracza limit zalecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). - Jest za dużo smogu. Obserwuję wskaźnik jakości powietrza i boję się - mówi jeden z mieszkańców stolicy Indii.

W związku ze złą jakością powietrza władze zapowiedziały nakładanie grzywny w wysokości 20 tys. rupii (około 1000 zł) dla kierowców, którzy prowadzą samochody spalinowe.

Indie. Lekarze zalecają noszenie maseczek i pozostanie w domu

W tym samym czasie lekarze wezwali mieszkańców do noszenia maseczek i unikania przebywania na zewnątrz. Jak podkreślają, narażanie się na smog może doprowadzić do infekcji dróg oddechowych, grypy i ataków astmy.

 

Według lokalnych mediów w ostatnich dniach wzrosła liczba osób, które decydują się na zakup oczyszczaczy powietrza.

 

ZOBACZ: Stolica Indii najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie. Lekarze biją na alarm

 

55-letni Renu Aggarwal, mieszkaniec New Dehli, obawia się, że sytuacja w mieście może się pogorszyć w związku z Diwali (hinduistycznym świętem światła, obchodzonym przez kilka dni każdego roku w Indiach). 

Smogowa chmura nad New Dehli. Skąd zła jakość powierza?

Skrajne pogarszanie się stanu powierza spowodowane jest wzrostem liczby rolników, wypalających pola w okresie sadzenia roślin. Według danych ministerstwa meteorologii proces ten odpowiada za około 25 proc. zanieczyszczenia.

 

Dodatkowo na powstawanie toksycznego smogu w Indiach wpływa emisja spalin samochodowych i spalanie śmieci w oczyszczalniach ścieków.

 

ZOBACZ: Smogowa apokalipsa w Nowym Jorku. Powodem pożary w Kanadzie

 

Według raportu Instytutu Polityki Energetycznej Uniwersytetu w Chicago, mieszkańcy Dehli mogą umierać średnio o 11,9 lat szybciej w związku z jakością powietrza, którym oddychają.

anw/kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie