Rosja testuje nuklearny krążownik. Wystrzeliła rakietę Buława
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że nowy rosyjski okręt podwodny Cesarz Aleksander III przeprowadził udany test rakiety balistycznej Buława, przeznaczonej do przenoszenia głowic nuklearnych.
Rosyjski resort przekazał, że wystrzelenie rakiety balistycznej to ostatni element testów, po których zostanie podjęta decyzja o przyjęciu krążownika do Marynarki Wojennej.
Rosja testuje nowy krążownik
Pocisk międzykontynentalny wystrzelony z podwodnej pozycji na Morzu Białym u północnego wybrzeża Rosji trafił w cel oddalony o tysiące kilometrów na półwyspie Kamczatka na rosyjskim Dalekim Wschodzie – czytamy w oświadczeniu rosyjskiego ministerstwa obrony. Resort nie podał, kiedy przeprowadzono test.
Krążownik strategiczno-rakietowy Cesarz Aleksander III jest wyposażony w 16 rakiet Buława i nowoczesną broń torpedową.
Marynarka Wojenna ma w służbie trzy atomowe okręty podwodne klasy Borei, jeden kończy testy, a trzy kolejne są w budowie – podało ministerstwo obrony.
Pocisk Buława o długości 12 metrów ma zasięg około 8000 km. Może przenosić do sześciu głowic nuklearnych.
Rosja wycofuje się z kluczowego traktatu dt. broni jądrowej
2 listopada Władimir Putin podpisał ustawę anulującą ratyfikację traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych.
Stwarza ona podstawę prawną, by Rosja mogła wycofać się z traktatu o zakazie prób jądrowych, a nie oznacza jeszcze całkowitego wystąpienia Moskwy z układu.
ZOBACZ: Rosja wycofuje się z traktatu o zakazie prób jądrowych. Jest podpis Władimira Putina
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że taki ruch ma służyć wyrównaniu możliwości w zakresie prób nuklearnych między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. USA nigdy nie ratyfikowały tego dokumentu.
Traktat o całkowitym zakazie prób nuklearnych został podpisany przez Rosję w 1996 roku w Nowym Jorku, a ratyfikowany 27 maja 2000 roku. Miał stanowić główny, międzynarodowy instrument prawny umożliwiający zaprzestanie wszelkich prób jądrowych.
Do obecnej chwili traktat ten nie wszedł w życie, bo nie został ratyfikowany przez 8 z 44 państw posiadających broń nuklearną lub potencjał do jej wytworzenia. Poza Stanami Zjednoczonymi chodzi o Chiny, Indie, Pakistan, Korea Północna, Izrael, Iran i Egipt.