Rosja wycofuje się z traktatu o zakazie prób jądrowych. Jest podpis Władimira Putina
Władimir Putin podpisał ustawę anulującą ratyfikację traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych. Rosja na razie nie wystąpi z układu o zakazie prób jądrowych, ale decyzja dyktatora z Kremla sprawia, że będzie miała podstawę prawną, by to zrobić. Władze w Moskwie argumentują, że teraz wyrównają się ich prawa ws. prób nuklearnych w stosunku do USA.
Podpisany przez Władimira Putina dokument odnosi się do umowy ratyfikowanej przez Rosję w 2000 roku. Stwarza on jedynie podstawę prawną, by Rosja mogła wycofać się z traktatu o zakazie prób jądrowych, a nie oznacza jeszcze całkowitego wystąpienia Moskwy z układu.
ZOBACZ: Rosja zawiesza swój udział w porozumieniu ws. zbrojeń jądrowych. Amerykanie komentują
Według agencji TASS dokument wejdzie w życie z dniem jego publikacji. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że wycofanie traktatu ma służyć wyrównaniu możliwości w zakresie prób nuklearnych między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. USA nigdy nie ratyfikowały tego dokumentu.
Traktat o zaprzestaniu prób jądrowych. Miał być ważnym aktem prawnym
Traktat o całkowitym zakazie prób nuklearnych został podpisany przez Rosję w 1996 roku w Nowym Jorku, a ratyfikowany 27 maja 2000 roku. Miał stanowić główny, międzynarodowy instrument prawny umożliwiający zaprzestanie wszelkich prób jądrowych.
ZOBACZ: Rosja. Przeprowadzono test pocisku międzykontynentalnego. Przenosi kilkanaście głowic jądrowych
Do obecnej chwili traktat ten nie wszedł w życie, bo nie został ratyfikowany przez 8 z 44 państw posiadających broń nuklearną lub potencjał do jej wytworzenia. Poza Stanami Zjednoczonymi chodzi o Chiny, Indie, Pakistan, Korea Północna, Izrael, Iran i Egipt.