Raport Polskiego Alarmu Smogowego. Najbardziej rakotwórcze miasta w kraju
Nowa Ruda wygrywa w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Dolnośląska miejscowość po raz kolejny przodowała w zestawieniu. W tym roku "zwyciężyła" we wszystkich trzech kategoriach. Z raportu wynika jednak, że w ostatnich latach jakość powietrza poprawiła się.
Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz oraz Żywiec to najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego. Zwycięzcą jest jednak Nowa Ruda. Zresztą nie po raz pierwszy. W zeszłym roku dolnośląskie miasto również przodowało w niechlubnym rankingu.
Nowa Ruda zdobyła pierwsze miejsce w trzech kategoriach:
- liczby dni smogowych, których było 95;
- stężenia PM10, czyli mieszaniny zawieszonych w powietrzu cząsteczek;
- najwyższe stężenie rakotwórczego benzo[a]pirenu, które wyniosło 9 ng/m3, czyli 900 proc. normy.
Najbardziej zanieczyszczone miasta Polski. Polski Alarm Smogowy: Jest lepiej
Twórcy raportu zwracają uwagę, że w raporcie znalazło się dużo miejscowości z Małopolski - pięć z wymienionych 15 ma najwyższe stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu.
ZOBACZ: Eksperci ostrzegają. Mazowsze ma problem z przepisami antysmogowymi
We wszystkich - poza jednym - problem obserwowany jest od lat. Na liście pierwszy raz pojawiło się Nowe Miasto Lubawskie. Występowały tam 53 dni smogowe oraz 700 proc. normy dla stężenia benzo[a]pirenu.
Według PAS ostatnio jakość powietrza w Polsce poprawiła się. W ciągu dziewięciu lat w Nowej Rudzie średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo[a]pirenu zmalało o 47 proc., liczba dni smogowych zmniejszyła się o 26 proc., a średnioroczne stężenie PM10 spadło o jedną piątą. W Krakowie i Rybniku średnioroczne stężenie PM10 spadło o 40 proc.
Pełny raport dostępny na stronie Polskiego Alarmu Smogowego.
Czytaj więcej