Boliwia zrywa stosunki z Izraelem. Poszło o "zbrodnie przeciwko ludzkości"
Boliwia zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Powodem decyzji są "zbrodnie przeciwko ludzkości", jakich - jej zdaniem - Izraelczycy dokonują na ludności w Strefie Gazy. Decyzja została podjęta zaledwie trzy lata po tym, jak państwa wznowiły zawieszaną przez kilkanaście lat współpracę.
Rząd Boliwii podjął we wtorek decyzje o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Poinformowało o tym krajowe Ministerstwo Spraw Zagranicznych na konferencji prasowej.
Za powód takiego kroku uznano "zbrodnie przeciwko ludzkości", jakich zdaniem Boliwii Izrael dokonuje na mieszkańcach w Strefie Gazy.
ZOBACZ: Wojna w Izraelu. Jasny komunikat w sprawie zawieszenia broni. Benjamin Netanjahu zabrał głos
Decyzja został podjęta w dzień izraelskiego ataku na obóz dla uchodźców znajdujący się w Gazie. Działania spowodowały śmierć co najmniej kilkudziesięciu osób. Kilkaset zostało rannych, a wielu uważa się za zaginionych.
Dzień wcześniej premier Izraela Benjamin Netanjahu podał, że "wszystkie wojny powodują niezamierzone ofiary wśród ludności cywilnej".
Boliwia zrywa stosunki dyplomatyczne z Izraelem. To nie pierwszy raz
Zawieszenie stosunków dyplomatycznych między Boliwią a Izraelem nie nastąpiło po raz pierwszy. W 2009 roku rząd Evo Moralesa zerwał stosunki z Tel Awiw. Był to wynik protestu przeciwko izraelskim atakom w Strefie Gazy.
ZOBACZ: Izrael. Sukces operacji lądowej, odbito porwaną żołnierkę Ori Megidish
W 2020 roku dyplomacja została wznowiona. Stało się to pod rządami prezydent Jeanine Anez.
Czytaj więcej