Japonia: Gwałtowny wzrost liczby ataków niedźwiedzi. Od kwietnia zraniły 158 osób
Eksperci z Japonii stwierdzili, że ataki niedźwiedzi rosną tam w niespotykanym dotąd tempie. Od kwietnia zwierzęta te zabiły dwie osoby, a 158 osób zostało przez nie zranionych. Ma to związek z coraz większymi trudnościami znalezienia pożywienia przez dzikie osobniki.
Według doniesień od kwietnia tego roku niedźwiedzie spowodowały obrażenia u co najmniej 158 osób. Z kolei dwa przypadki spotkań z tymi zwierzętami okazały się dla ludzi śmiertelne. Takie statystyki są równe z rekordem ataków niedźwiedzi w Japonii ustanowionym w 2020 roku, jednak wtedy dane odpowiadały wszystkim 12 miesiącom.
Japońskie ministerstwo środowiska podało, że do większości ataków doszło w północnej części Honsiu - największej wyspie kraju. Szybki wzrost liczby ataków określiło jako "nadzwyczajne". Eksperci uważają, że częste incydenty wynikają z trudności ze znalezieniem pokarmu w naturalnym środowisku.
ZOBACZ: Niedźwiedź włamał się do domu. Ukradł lasagnę
Z tego powodu niedźwiedzie coraz częściej udają się w głąb miast. Podobno ponad połowa ataków zgłoszonych w tym roku miała miejsce w pobliżu ludzkich zabudowań. Eksperci przewidują, że ataki mogą się zwiększyć w najbliższym czasie, ponieważ zwierzęta szukają dużej ilości pożywienia przed zapadnięciem w sen zimowy.
Ataki niedźwiedzi w Japonii. Rekordowe dane
Jak podaje "The Guardian", na początku października niedźwiedź zaatakował sześć osób w obszarze miejskim Akita w ciągu jednego dnia, w tym 80-letnią kobietę i uczennicę czekającą na przystanku autobusowym.
Z kolei 66-latek został ciężko ranny, gdy odkrył dzikie zwierzę w swoim garażu. "Stał twarzą w twarz ze mną i nasze oczy się spotkały. Myślałem, że nie mam szans i natychmiast zacząłem uciekać" - wspomniał Yomiuri Shimbun, cytowany przez brytyjski portal.
ZOBACZ: Kanada: Atak niedźwiedzia grizzly w Parku Narodowym. Dwie osoby nie żyją
Minister środowiska wezwał obywateli do przestrzegania kilku zasad mogących zmniejszyć ryzyko aktów przez niedźwiedzie. Apelował, aby mieszkańcy w odpowiedni sposób utylizowali domowe odpady żywnościowe oraz pamiętali, aby zawsze zamykać drzwi do domów, piwnic i garażów. Przypomniał, że w sytuacji spotkania niedźwiedzia należy zachować spokój i nie patrzeć zwierzęciu w oczy.
Akcja ochrony przed drapieżnikami przybrała szeroki zakres, a ostrzeżenia zaczęły być emitowane w telewizji. Nadawca publiczny NHK wyemitował program zawierający porady dotyczące postępowania w przypadku spotkania niedźwiedzia.