Mars był usłany rzekami. "Optymistyczny obraz starożytnego życia"
Łazik Curiosity badający Marsa przesłał nowe dane o formacjach kraterowych, którymi usłana jest Czerwona Planeta. Naukowcy przeprowadzili symulację, która wykazała, że są one pozostałościami po rzekach płynących wieki temu. To natomiast kolejny dowód, że niegdyś na sąsiedzie Ziemi mogło istnieć życie.
W badaniu, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Geophysical Research Letters", naukowcy wykorzystali specjalne modele komputerowe do symulacji erozji powierzchni Marsa na przestrzeni tysięcy lat.
Odkryli, że powszechne tam formacje kraterowe są najprawdopodobniej pozostałościami starożytnych koryt rzek.
Nowe odkrycie dotyczące Marsa. Były tam warunki do życia
Ten eksperyment był pierwszym, w którym zmapowano erozję marsjańskiej gleby za pomocą wspomnianych modeli, stworzonych na podstawie kombinacji danych satelitarnych, zdjęć z łazika Curiosity i skanów 3D stratygrafii - czyli warstw skał, które przez miliony lat osadzały się pod powierzchnią Marsa.
ZOBACZ: NASA szykuje się na walkę z asteroidą. Siedmioletnia misja kosmiczna dobiega końca
Pozwoliło to ustalić, że na Czerwonej Planecie płynęło więcej rzek niż podejrzewano. - Widzimy tego oznaki na całej planecie. Nakreśla to bardziej optymistyczny obraz starożytnego życia na Marsie - powiedziała jedna z autorów badania Benjamin Cardenas.
Okres, w którym istniały rzeki, określono "nadającym się do zamieszkania czasem w historii Marsa".
Lepiej poznać Marsa pozwoliła... Zatoka Meksykańska
Projektując model komputerowy Cardenas i jego zespół znaleźli nowe zastosowanie dla 25-letnich skanów stratygrafii Ziemi. Jak wyjaśnił autor badania, zebrane przez koncerny naftowe skany dna morskiego Zatoki Meksykańskiej stanowią idealne porównanie z Marsem.
ZOBACZ: Pierwsza taka misja NASA. "Następny przystanek: metalowy świat"
Kiedy naukowcy przeprowadzili symulację marsjańskie krajobrazy wyglądały niemal identycznie z formami terenu obserwowanymi przez łazik Curiosity wewnątrz krateru Gale.
Czytaj więcej