Hiszpania. Raport o nadużyciach w Kościele katolickim. 440 tysięcy pokrzywdzonych
Niemal pół miliona nieletnich padło ofiarą przemocy seksualnej w hiszpańskim Kościele - wynika z raportu zaprezentowanego przez hiszpańskiego rzecznika praw obywatelskich. To największa, podana oficjalnie i w tym kontekście, liczba na świecie. Połowa pokrzywdzonych to ofiary duchownych, drugie pół - osób cywilnych związanych z Kościołem.
Hiszpania była dotychczas jednym z nielicznych państw, gdzie większość obywateli jest wyznania katolickiego, gdzie rząd nie uznał oficjalnie zjawiska przemocy seksualnej wobec nieletnich w Kościele. Do tej pory państwowe instytucje nie prowadziły rejestru pokrzywdzonych.
Wraz z rosnącą presją społeczną Kongres, czyli hiszpańska izba niższa parlamentu, zlecił w zeszłym roku sporządzenie raportu na ten temat. Dokument powstał do przedłożenia rzecznikowi praw obywatelskich Ángelowi Gabilondo, a szczegółowe dane właśnie ujrzały światło dzienne - podaje "El Pais".
Hiszpania: 440 tysięcy dzieci ofiarami przemocy seksualnej w Kościele
W piątek Gabilondo opublikował wspomniany raport, z którego wynika, że 1,13 proc. (440 tysięcy) obywateli padło w dzieciństwie ofiarą nadużyć seksualnych z rąk osób związanych z Kościołem.
ZOBACZ: Białystok: Zderzenie samochodu z busem. W szpitalu siedmioro dzieci
W połowie przypadków sprawcami byli duchowni, za pozostałe nadużycia odpowiadają osoby świeckie zatrudnione w strukturach kościelnych. Ofiarami przestępstw najczęściej padali chłopcy.
Historyczny raport czyni Hiszpanię krajem o najwyższej oficjalnej liczbie ofiar przemocy seksualnej w Kościele katolickim. Podobne badanie przeprowadzono w 2021 roku we Francji. Tam liczbę ofiar oceniono na 330 tysięcy.
Hiszpański Kościół twierdził, że nie było żadnej przemocy seksualnej w jego strukturach
Raport hiszpańskiego rzecznika praw obywatelskich jest rezultatem prac trwających 18 miesięcy. Przez lata w Hiszpanii Kościół zaprzeczał, by w jego strukturach dochodziło do aktów przemocy seksualnej. W ostatnich latach w krajowych mediach pojawiły się jednak wyniki głośnych śledztw, z których wynikało, że problem jest poważny. O swoich przeżyciach zaczęły mówić także ofiary.
ZOBACZ: Wągrowiec: Potrącony dwulatek. Matka z zarzutami
Pod presją społeczną hiszpański Kościół przyznał w 2021 po raz pierwszy, że w jego strukturach doszło do nadużyć. Opublikowano wtedy listę 220 potwierdzonych przypadków przemocy seksualnej.
Liczba ta wzrosła od tego czasu do 1104 przypadków i 1430 ofiar - wynika z danych zebranych w raporcie. Kościół Katolicki w Hiszpanii przyznaje więc, że problem istnieje, choć w znacznie mniejszej skali niż wynika z dokumentu.
Co dziesiąty obywatel Hiszpanii doświadczał nadużyć seksualnych
Liczby, które podał w piątek rzecznik praw obywatelskich, są zaokrąglone. Nie bazują na potwierdzonych przypadkach nadużyć, a jedynie szacunkach opartych o wywiady z ośmioma tysiącami osób. Określenie faktycznej skali problemu wymaga więc dalszych badań.
ZOBACZ: Iran: Pobili ją w metrze, bo nie zakryła włosów. 16-latka nie żyje
Poza rzuceniem światła na zakres przemocy seksualnej w Kościele Katolickim raport przedstawia również dane pokazujące ogólny zakres zjawiska. Wynika z nich, że nadużyć na tle seksualnym doświadczyło w dzieciństwie 11,7 proc. Hiszpanów i Hiszpanek. W zdecydowanej większości przypadków sprawcami byli krewni ofiary.
Hiszpański RPO: Instytucje państwa nie spełniły swoich obowiązków
Prezentując raport rzecznik Ángel Gabilondo skrytykował milczenie tych, "którzy mogliby zrobić więcej", aby zapobiec pedofilii, czyli Kościoła Katolickiego i hiszpańskiego państwa.
Jak stwierdził, podejście przedstawicieli Kościoła można scharakteryzować jako "zaprzeczanie lub minimalizowanie problemu". Z kolei instytucje państwowe nie wypełniły swojego "obowiązku ochrony najmłodszych" i "zapewnienia sprawiedliwości ofiarom".
ZOBACZ: Francja. 30 pustych wózków przed wieżą Eiffla. "Chcemy, aby to poruszyło sumienia wszystkich"
Jako formę zadośćuczynienia rzecznik zaproponował utworzenie we współpracy z Kościołem państwowego funduszu, z którego wypłacane będą odszkodowań dla ofiar nadużyć seksualnych. Raport został przekazany Kongresowi, który zdecyduje czy wprowadzić w życie płynące z niego rekomendacje.