Tęczowy Piątek wrócił do szkół. Coraz większe zainteresowanie
115 szkół w całej Polsce obchodziło Tęczowy Piątek. Celem akcji pod hasłem "Safe Space" jest walka z dyskryminacją i zwrócenie uwagi na obecność osób LGBTQ+ w społecznościach. Organizatorzy twierdzą, że inicjatywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
"W tegorocznej edycji Tęczowego Piątku chcemy wzmocnić sprawczość młodzieży i pomóc im zbudować szkolne wspólnoty pełne wsparcia. Jestem pewna, że to właśnie osoby uczniowskie najlepiej wiedzą, czego potrzebują, żeby czuć się bezpiecznie, dlatego zapewniamy im niezbędne narzędzia, wiedzę i wsparcie, które pozwolą zorganizować tęczowe święta w ich szkołach" - przekazała Koordynatorka Tęczowego Piątku Aleksandra Stube w oświadczeniu prasowym.
ZOBACZ: Prezydent Duda pozwany. "Pierwszy taki przypadek w historii"
Organizatorzy podkreślają wzrost zainteresowania szkół w organizacji Tęczowego Piątku. Liczba placówek miała zwiększyć się o 70 proc. Fakt, że zostały one zorganizowane w ponad 100 placówkach to dotychczasowy rekord.
- W tym roku jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne wśród uczniów mamy tragiczną sytuację. W 2020 roku 150 dzieci popełniło samobójstwo - mówił w wypowiedzi dla Polsat News jeden z uczniów.
- Ponad 70 procent młodzieży LGBT miało przynajmniej raz myśli samobójcze. To są obiektywne statystyki, które nie mają barw politycznych - dodał inny z uczestników akcji.
Wsparcie polityków
Swoje wsparcie wobec osób LGBT+ okazali politycy Lewicy oraz Koalicji Obywatelskiej.
ZOBACZ: Senatorowie odebrali zaświadczenia o wyborze. Uwagę zwrócił nietypowy strój
Tomasz Trela z Nowej Lewicy napisał, że polska szkoła powinna funkcjonować bez strachu, nienawiści i pogardy. "Właśnie taką szkołę stworzymy dla młodzieży i pracowników" - dodał w mediach społecznościowych.
Solidarność z akcją wyraziła również Monika Rosa z Nowoczesnej. "Macie moje pełne wsparcie" - napisała w serwisie X.
Kontrakcja do "Tęczowego Piątku"
Centrum Życia i Rodziny poinformowało o organizacji "Szlachetnego Piątku", w którym zachęca do ubrania białych elementów garderoby w celu promocji "szlachetności, czystości i wierności". Ma to być odpowiedź prawicowej organizacji na "Tęczowy Piątek".
ZOBACZ: Deklaracja prokurator Ewy Wrzosek: To nie koniec potyczek ze Zbigniewem Ziobrą
"Naszym obowiązkiem jest dbanie o prawdziwe dobro dzieci i młodzieży oraz przekazywanie im trwałych i pewnych wartości, na których mogą zbudować swoją przyszłość, szczęśliwe i spełnione życie. Chcemy, aby mogli oprzeć je na trwałym fundamencie emocjonalnej dojrzałości, stabilności i rozsądku" – przekazał Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny w przesłanym komunikacie prasowym.
Czytaj więcej