Meksyk: Huragan odciął znany kurort od łączności
Zerwane linie komunikacyjne, zdewastowane budynki, podtopione samochody. Ekstremalny wiatr uderzył w zachodnie wybrzeże Meksyku siejąc spustoszenie i odcinając Acapulco od łączności. Huragan osiągnął piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona.
Huragan Otris uderzył w meksykański kurort Acapulco. Porywy wiatru sięgały 285 kilometrów na godzinę. Pierwsze prognozy wskazywały, że nad zachodnie wybrzeże Meksyku dotrze burza tropikalna. W ciągu 24 godzin wiatr przyspieszył jednak do 185 kilometrów na godzinę, zamieniając się w huragan najwyższej kategorii.
Skala zniszczeń
Otris zniszczył szpitale, budynki mieszkalne, kompleksy hotelowe, sklepy, strefy turystyczne. Linie komunikacyjne zostały zerwane, odcinając miasto od łączności. Utrudniona została komunikacja przez zniszczenie lub zablokowanie infrastruktury. Autostrada łącząca Acapulco ze stolicą kraju była niemożliwa do przejazdu. W akcję ratunkową zaangażowano wojsko.
ZOBACZ: Kaskader został sparaliżowany. Daniel Radcliffe opowie jego historię
Po stopniowym przywracaniu łączności miasta Acapulco, w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się relacje osób, które były w miejscu zdarzenia.
Prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador poinformował o braku ofiar śmiertelnych. Jest to informacja czasowa, ze względu na brak przywrócenia całkowitej łączności i dostępu do wszystkich dróg. Ze względu na siłę i prędkość huraganu, ludzie nie zdążyli przenieść się do wyznaczonych schronów. Chowali się w łazienkach lub piwnicach.
Pierwszy w historii huragan piątej kategorii
Lotnisko w Acapulco zostało zniszczone przez zerwanie wieży kontrolnej. Zajęcia w szkołach zostały odwołane, a mieszkańcy angażują się w naprawę tego, co zostawił po sobie wiatr. Infrastruktura stanu Guerrero nie była przygotowana na uderzenie z taką siłą. Zaskoczeni byli również obywatele i meteorolodzy.
ZOBACZ: Podwójna ściana w ciężarówce. W środku było 21 migrantów
- Acapulco nigdy nie doświadczyło takiej burzy, nawet huraganu kategorii drugiej - wskazał Brian McNoldy, klimatolog z Uniwersytetu Miami.
Czytaj więcej