Francja. 30 pustych wózków przed wieżą Eiffla. "Chcemy, aby to poruszyło sumienia wszystkich"

Świat
Francja. 30 pustych wózków przed wieżą Eiffla. "Chcemy, aby to poruszyło sumienia wszystkich"
Happening przed wieżą Eiffla

Na Polach Marsowych przed wieżą Eiffla stanęło 30 pustych wózków dla dzieci. Są one oklejone zdjęciami dzieci i nastolatków. Inicjatywa ta nawiązuje do trwającej obecnie wojny w Izraelu.

W każdym z ustawionym wózków umieszczono po jednym zdjęciu. Na każdej z fotografii widnieje dziecko przetrzymywane przez Hamas jako zakładnik od 7 października. 

"Chcemy, aby poruszyło to serca wszystkich"

- Chcemy nadać imiona i twarze tym 30 dzieciom. Chcemy, aby to poruszyło serca i sumienia wszystkich - powiedział agencji AFP Yonathan Arfi, przewodniczący Rady Przedstawicielskiej Instytucji Żydowskich Francji (CRIF).

 

ZOBACZ: Wojna W Izraelu. Atak na szpital w Strefie Gazy. Zginęło co najmniej 500 osób

 

Jak wyjaśnił celem tej akcji jest doprowadzenie do uwolnienia tych dzieci. Organizacja pokazała w mediach społecznościowych nagranie z happeningu. Na każdym plakacie zawieszonym na wózku znajduje się zbliżenie twarzy dziecka z napisem "porwany 7 października" na czerwonym tle. Niżej widnieje jego imię i wiek oraz hastag #BringThemBack.

 

 

Podobna akcja miała też miejsce także w Nicei i Marsylii. Do wyobraźni Francuzów próbowali też w ostatnich dniach przemówić członkowie Związku Studentów Żydowskich Francji (UEJF). Utworzyli na ścianach budynków w stolicy kraju kolaż zdjęć zakładników, dzieci i dorosłych, w tym Francuzów.

 

ZOBACZ: Wojna w Izraelu. Została uprowadzona przez bojowników Hamasu. Mówi, że przeżyła "piekło"

 

Według dziennika "Le Parisien" W czwartek wieczorem na ścianach ratuszów powinny też zostać wyświetlone zdjęcia zakładników.

Zakładnicy mogą przechodzić przez tunele

Jak informowaliśmy w Polsatnews.pl Izrael uważa, że pod ziemią na ich terytorium może znajdować się labirynt tuneli, które są wykorzystywane przez Hamas m.in. do tego, by przeprowadzać zakładników

 

Dr Richemond-Barak ocenia, że wybudowanie tunelu mimo tych zabezpieczeń byłoby szokujące, ale żaden system wykrywania tuneli nie jest niezawodny. - To dlatego tunele były używane w wojnach od niepamiętnych czasów, ponieważ nie ma sposobu, aby im zapobiec - podkreśla.

 

Ostrzega również, że nadzieja na całkowite zniszczenie sieci terrorystycznych jest nierealistyczna. - Hamas jest bardzo dobry w wykorzystywaniu ludzkich tarcz. Gdy atak jest bliski i oni o tym wiedzą, umieszczają niewinnych cywilów na dachach budynków. To wielokrotnie zmuszało Izrael do odwoływania ataków - mówi.

 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie