Żaba gigant może przestać rechotać. Naukowcy mówią, że jej populacja jest "krytycznie" zagrożona
Niegdyś licznej populacji grozi wyginięcie. W głównym siedlisku - na wyspach kararyjskich - zostało ich raptem 21 osobników. "Kurczak górski", czyli żaba gigant jest krytycznie zagrożona, a przyczynił się do tego ludzki apetyt, rozbudowa dróg i groźna choroba, która zaatakowała płazy.
Żaba gigant nazywana także "kurczakiem górskim" została odkryta na wyspach kanaryjskich, zamieszkiwała głównie wyspę Dominikę, na której znaleziono tysiące osobników. Niestety w 2002 roku populacja spadła o 99 proc., a obecnie sytuacja stała się krytyczna.
Dominika. Olbrzymiej żabie grozi wymarcie
Niedawno na wyspie przeprowadzono badanie, które trwało 26 nocy. Brało w nim udział 10 różnych instytutów, które poszukiwały żabich osobników. Naukowcy z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego przekazali, że odnaleźli raptem 21 żywych okazów na wyspie.
ZOBACZ: "Przywrócimy tygrysa tasmańskiego". Po raz pierwszy uzyskano RNA wymarłego gatunku
"Sytuacja gatunku jest jeszcze gorsza niż sądziliśmy przed badaniem" - powiedział jeden z badaczy Andrés Valenzuela Sánchez.
Jak twierdzą eksperci cytowani przez CNN, niską populację spowodowała chytridiomykoza, czyli grzybicza zakaźna choroba skóry atakująca płazy. Podobno choroba doprowadziła już do wymarcia 90 innych gatunków zwierząt na świecie. Niestety obecnie nie istnieje na nią żadne antidotum.
Program przywrócenia gatunku. Naukowcy mają plan
Dominika jest jedynym miejscem na świecie, gdzie żaby giganty można spotkać na wolności, oprócz tego rozmnażane są w kilku ogrodach zoologicznych. Niestety na wyspie pojawia się coraz więcej dróg, a płazy często giną pod kołami samochodów. Podczas ostatnich badań eksperci znaleźli dwa martwe okazy na drodze.
Dodatkowo te płazy były niegdyś popularnym przysmakiem tubylców, jednakże obecnie żaby są objęte ścisłą ochroną. Naukowcy przybyli na wyspę rozpoczęli program "Mountain Chicken Recovery Program" polegający na przywróceniu gatunku do 2034 roku.
ZOBACZ: Alaska: Miliardy krabów zniknęły z oceanu. Okazało się, że zginęły z głodu
Olbrzymie żaby mogą osiągnąć rozmiary do 22 cm i potrafią ważyć nawet kilogram. Zamieszkują lasy deszczowe, które wzbogacają swoim wieczornym rechotem, który słychać w odległości do 200 metrów.
"Chcemy sprowadzić ten dźwięk z powrotem na naszą wyspę, dla naszych mieszkańców" – powiedziała ekolog z Dominiki, Jeanelle Brisbane cytowany przez CNN. "To druzgocące, że przyszłe pokolenia mogą nigdy nie usłyszeć tego kultowego dźwięku, który definiuje naszą wyspę" - dodał.