USA. Kilkadziesiąt stanów pozywa Meta. Instagram ma zagrażać zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży
Mark Zuckerberg, właściciel amerykańskiego konglomeratu Meta nie ma powodów do radości. Prokuratorzy generalni ponad 30 stanów USA pozwali spółkę, do której należy m.in. Instagram i Facebook, o przyczynianie się do pogarszania zdrowia psychicznego młodzieży. Kolejne dziewięć stanów złożyło osobne pozwy. To największa dotąd akcja skierowana w giganta mediów społecznościowych.
Zbiorowy pozew został złożony przed sądem federalnym w Oakland w Kalifornii we wtorek przez 33 prokuratorów stanowych. Oskarżają przedsiębiorstwo Meta o "wielokrotnie wprowadzanie opinii publicznej w błąd w sprawie istotnych zagrożeń związanych ze swoimi platformami" - pisze "The Guardian".
Meta z zarzutami. Negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci
Spółka odpowie na zarzuty świadomego nakłaniania małych dzieci i nastolatków do uzależniającego i kompulsywnego korzystania z należących do niej mediów.
Według oskarżycieli Meta przyczynia się do pogłębiania kryzysu zdrowia psychicznego wśród młodych osób. Ponadto miała łamać przepisy dotyczące ochrony konsumentów i gromadzić dane poniżej osób 13 roku życia, lekceważąc w ten sposób swoje ustawowe obowiązki w zakresie ochrony prywatności dzieci w internecie.
Jak donosi BBC, innych dziewięć stanów wysunęło podobne roszczenia wobec Meta w swoich własnych procesach sądowych.
ZOBACZ: Walka Elon Musk - Mara Zuckerberg potwierdzona. "Epicka lokalizacja"
Do pozwu federalnego odniósł się rzecznik amerykańskiego przedsiębiorstwa. - Jesteśmy rozczarowani, że zamiast produktywnie współpracować z firmami z całej branży w celu stworzenia jasnych, dostosowanych do wieku standardów dla wielu aplikacji, z których korzystają nastolatki, prokuratorzy generalni wybrali tę ścieżkę - stwierdził i dodał, że Meta nie uchyla się od obowiązków ochrony młodych użytkowników i "wprowadziła już ponad 30 narzędzi wspierających nastolatków i ich rodziny".
Była współpracowniczka ujawniła dokumenty. Meta zaprzecza oskarżeniom
To nie pierwszy raz, kiedy lider w branży mediów społecznościowych musi tłumaczyć się przed wymiarem sprawiedliwości - każdego roku do amerykańskich sądów wpływają setki wnoszonych przez rodziny, młodzież i organizacje szkolne w związku z wpływem aplikacji na zdrowie psychiczne. Nigdy wcześniej jednak do wspólnych działań prawnych nie zmobilizowano tak wielu organów stanowych.
Pozew jest następstwem dochodzenia w sprawie praktyk przedsiębiorstwa, które w 2021 roku wszczęło kilka prokuratur stanowych. Powodem było ujawnienie przez byłą pracowniczkę Facebooka, Frances Haugen, wewnętrznych dokumentów, z których wynikało, że Instagram pogorszył problemy z postrzeganiem własnego ciała przez część nastoletnich dziewcząt, a firma była tego świadoma.
ZOBACZ: UE ostrzega Elona Muska i zarzuca "dezinformację". Chodzi o Izrael
Meta konsekwentnie podważa jednak twierdzenia o negatywnym wpływie mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne młodych użytkowników. - Badania faktycznie wykazały, że wiele nastolatków uważa, że korzystanie z Instagrama pomaga im, gdy zmagają się z trudnymi chwilami i problemami, z którymi nastolatki borykają się od zawsze - stwierdziła dwa lata temu cytowana przez "The Guardian" Pratiti Raychoudhury, wiceprezes i szefowa działu badań w Meta.
W skład konglomeratu Meta wchodzą Facebook Messenger, Facebook Watch, Meta Portal i Threads, Instagram, WhatsApp, Oculus, Giphy i Mapillary.
Czytaj więcej