Apel do Izraela w sprawie ochrony cywilów. Stanowczy komunikat
W niedzielę przywódcy pięciu państw - Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii - wydali oświadczenie. Wyrazili swoje poparcie dla Izraela i podkreślili, że ma prawo do obrony, ale jednocześnie wezwali do ochrony ludności cywilnej.
W niedzielę doszło do rozmowy telefonicznej przywódców pięciu państw - prezydenta USA Joe Bidena, premiera Kanady Justina Trudeau, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, premier Włoch Giorgii Meloni i premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka.
Zachód apeluje do Izraela: Przestrzegajcie prawa humanitarnego
We wspólnym oświadczeniu po rozmowie przywódcy odnieśli się do kwestii wojny między Izraelem a Hamasem. Przyznali, że z zadowoleniem przyjęli uwolnienie przez ugrupowanie dwóch zakładników i wezwali do natychmiastowego uwolnienia wszystkich pozostałych.
ZOBACZ: Antysemickie hasła na marszu w Warszawie. Ambasador Izraela zareagował
Zapewnili też o swym wsparciu dla Izraela i jego prawie do obrony, ale także wezwali ten kraj do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego oraz ochrony ludności cywilnej w Strefie Gazy. Zgodzili się także kontynuować ścisłą współpracę dyplomatyczną, w tym z kluczowymi partnerami w regionie, aby "zapobiec rozprzestrzenianiu się konfliktu, zachować stabilność na Bliskim Wschodzie i doprowadzić do rozwiązania politycznego i trwałego pokoju".
Pomoc humanitarna dla Strefy Gazy. Jasna deklaracja
Zachodni przywódcy z zadowoleniem przyjęli dotarcie do Strefy Gazy pierwszych konwojów z pomocą humanitarną i zobowiązali się do kontynuowania współpracy z partnerami regionalnymi w celu zapewnienia mieszkańcom Strefy Gazy "trwałego i bezpiecznego dostępu" do żywności, wody, opieki medycznej i innej pomocy humanitarnej.
Wcześniej doszło do rozmowy prezydenta Bidena z premierem Izraela Benjamina Netanjahu. Potwierdzili, że oblężona Strefa Gazy będzie teraz korzystać z "ciągłego napływu" pomocy humanitarnej.
Czytaj więcej