Niezwykłe odkrycie na polu marchwi. Znalezisko ma 3500 lat
O niezwykłym szczęściu może mówić mieszkaniec Szwajcarii hobbystycznie przeszukujący okolice niewielkiej miejscowości Güttingen za pomocą wykrywacza metali. W świeżo zaoranym polu marchwi znalazł metalowy krążek. Jak się szybko okazało, pod powierzchnią skrywał się cały zestaw biżuterii z epoki brązu.
O cennym znalezisku poinformowały władze szwajcarskiego kantonu Turgowia (Thurgau), na terenie którego doszło do odkrycia.
Szczęśliwy znalazca, Frank Zahn, od lat przeszukiwał okolice i natknął się już w przeszłości na kilka historycznych artefaktów, nie mogły jednak dorównać jego najnowszemu odkryciu. W sierpniu przemierzał z wykrywaczem metali niedawno zaorane pole marchwi i wyciągnął z ziemi niewielki metalowy krążek. Mężczyzna zwrócił się z prośbą o identyfikację przedmiotu do specjalistów.
Biżuteria z epoki brązu. Archeolodzy opublikowali zdjęcia
Zespół archeologów stwierdził, że mają do czynienia biżuterią sprzed 3500 lat. Szwajcarzy postanowili dokładniej zbadać miejsce, w którym Zahn znalazł krążek. Wydobyli fragment tamtejszej gleby, a następnie dokładnie oczyścili go w laboratorium. W efekcie w ich ręce wpadły elementy 14 naszyjników, 11 małych spirali wykonanych z brązu, osiem większych krążków ze złotego drutu, dwa pierścienie i ponad 100 bursztynowych koralików nie większych niż łebki od szpilki.
ZOBACZ: Archeolodzy natrafili na wino sprzed pięciu tysięcy lat
Poza tym archeolodzy odkopali także kilka innych ciekawych przedmiotów tj. grot strzały z brązu, ząb bobra, ząb niedźwiedzia, kryształ górski, skamieniały ząb rekina, mały amonit i bryły rudy.
W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia znalezionej kolekcji z epoki brązu.
Chociaż w pobliżu nie znalezionego pozostałości grobu, naukowcy wierzą, że znalezione przedmioty mają związek z pochówkiem, do którego doszło w tej okolicy 1500 lat p.n.e.
Według komunikatu badaczy w Turgowii rzadko znajduje się artefakty ze środkowej epoki brązu. Po pełnej dokumentacji, analizie i przeprowadzeniu konserwacji władze kantonu chcą wystawić znalezisko w Muzeum Archeologicznym w Frauenfeld.