Finlandia. Uszkodzony gazociąg. Na dnie Bałtyku znaleziono "ciężki przedmiot"
"W pobliżu gazociągu Balticconnector na dnie Morza Bałtyckiego odnaleziono 'ciężki przedmiot', który mógł doprowadzić do jego uszkodzenia" - poinformowała fińska policja. Śledczy badają obecnie wątek statku towarowego pływającego pod banderą Hongkongu, który przepływał w pobliżu podwodnej instalacji w momencie jej uszkodzenia.
10 października fiński rząd poinformował, że dwa dni wcześniej doszło do awarii podmorskiego gazociągu Balticconnector. Władze przekazały, że znajdujący się na dnie Morza Bałtyckiego rurociąg został uszkodzony. Razem z nim naruszono również kabel telekomunikacyjny łączący Finlandię z Estonią.
- Jest prawdopodobne, że uszkodzenie zarówno gazociągu, jak i kabla komunikacyjnego jest wynikiem działań zewnętrznych - komentował wtedy prezydent Finlandii Sauli Niinisto.
Nowe informacje w sprawie awarii gazociągu
W sprawie zostało wszczęte dochodzenie. Podczas śledztwa potwierdzono, że uszkodzenie gazociągu było spowodowane działaniem "siły mechanicznej". Na podstawie dotychczasowych danych wykluczono możliwość wybuchu.
Fińskie Centralne Biuro Policji Kryminalnej przekazało natomiast, że na dnie morza, w pobliżu miejsca uszkodzenia gazociągu, pod grubą warstwą mułu zakopany jest ciężki przedmiot.
ZOBACZ: "Washington Post": Służby w USA wiedziały o planach ukraińskiego ataku na gazociąg Nord Stream
"Będziemy sprawdzać, co to jest i czy mogło to spowodować zniszczenia rurociągu" - podano w komunikacie.
Gazociąg uszkodzony przez Chińczyków?
Potwierdzono również, że obecnie podczas dochodzenia wyjaśniana jest rola chińskiego frachtowca Newnew Polar Bear, pływającego pod banderą Hongkongu. Według śledczych kurs statku na wodach Zatoki Fińskiej pokrywa się z czasem i miejscem uszkodzenia gazociągu.
Estoński dziennik "Postimees" pisał na początku tygodnia, że Newnew Polar Bear - przepływając przez Zatokę Fińską - zwolnił, gdy zbliżał się do gazociągu. Fińska policja informowała we wcześniejszych komunikatach, że przedmiotem dochodzenia jest też rola rosyjskiego barkowca Siewmorput z Murmańska o napędzie nuklearnym.
Fińska Służba Wywiadu i Kontrwywiadu (SUPO), która pełni obecnie rolę ekspercką podczas dochodzenia policyjnego, nie wyklucza, że za aktem sabotażu gazociągu może stać inne państwo.
Więcej patroli NATO na Bałtyku
Biegnący na dnie morza między Finlandią a Estonią gazociąg Balticconnector został otworzony w grudniu 2019 roku. Miał pomóc w integracji rynków gazu w regionie, zapewniając Finlandii i krajom bałtyckim większą swobodę dostaw.
Z uwagi na prawdopodobnie celowe działania, mające na celu doprowadzenie do awarii gazociągu, NATO zdecydowało się zwiększyć patrole na Bałtyku. Sojusz zleci dodatkowe loty obserwacyjne i rozpoznawcze, w których mają uczestniczyć m.in. morskie samoloty patrolowe, samoloty wczesnego ostrzegania AWACS oraz drony.
Sojusz poinformował, że "w ten obszar wysyłana jest także flota czterech natowskich niszczycieli min". - Nadal uważnie monitorujemy sytuację i pozostajemy w bliskim kontakcie z członkami naszego Sojuszu, Estonią i Finlandią oraz naszym partnerem, Szwecją - przekazał rzecznik NATO Dylan White.
Czytaj więcej