Decyzja Trybunału Konstytucyjnego ws. podatków za garaże. Nowe przepisy korzystne dla kierowców
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy, wedle których na właścicieli garaży podziemnych nakładane są dziesięciokrotnie wyższe stawki podatkowe, są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.
Całe zamieszanie jest związane z nieklarownymi zapisami ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
Na podstawie aktualnych jeszcze przepisów, jeżeli mieszkanie i garaż mają odrębne księgi wieczyste, to za miejsce, w którym parkują samochody trzeba płacić dziesięciokrotnie wyższy podatek od nieruchomości. W myśl istniejących przepisów garaż ma stanowić odrębny lokal.
Nierówne stawki podatkowe
Według interpretacji gmin miejsce garażowe stanowi odrębny lokal użytkowy i nie może stanowić części mieszkania czy bloku. Z tego względu nie mogą być stosowane niższe podatki.
W związku z tym stosowany jest w takich przypadkach art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy, który określa stawkę dla budynków i ich części pozostałych wynoszącą 9,71 zł za mkw.
ZOBACZ: Warsztat zamiast garażu. 5 marek samochodów, które najczęściej trafiają do naprawy
Z kolei gdyby stosowano zapis art. 5 ust. 1 pkt 2 lit, to stawka ta wynosiłaby 1 zł za 1 mkw.
W tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich odebrał wiele skarg. Użytkownicy garaży argumentowali, że niezależnie od tego czy miejsce takie jest nieruchomością odrębną czy nie, to pełni tę samą funkcję.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
Stosowany sposób naliczania podatku został uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z konstytucją.
Wyrok TK zapadł w środę.
Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.
Czytaj więcej