Lasy Państwowe pokazały czernidłaki. Te grzyby "zjadają sam siebie"

Polska
Lasy Państwowe pokazały czernidłaki. Te grzyby "zjadają sam siebie"
Facebook/Lasy Państwowe
Czernidłak kołpakowaty

Czernidłaki można spotkać głównie jesienią. Rosną na miejskich trawnikach, polanach, w sadach i parkach. Grzyby te mają specjalną zdolność. W procesie "samostrawienia" specjalne enzymy rozpuszczają kapelusz, który się w ciemną maź. Z niej kiedyś wyrabiano atrament.

"Wyjątkowo ciekawe i malownicze grzyby... dosłownie!" - napisano pod zdjęciem czernidłaka na profilu Lasów Państwowych.

 

Jak wyjaśniono, okazy te "znalazły sobie bowiem dziwaczną metodę na zwierzęta pożerające grzyby. Czemu mają skorzystać inni, jeżeli owocnik może przecież... zjeść sam siebie".

 

"W procesie autolizy (samostrawienia) specjalne enzymy rozpuszczają kapelusz, który stosunkowo szybko zamienia się w ciemną, przypominającą atrament maź" - przekazano.

 

W poście zauważono, że "dawniej faktycznie wyrabiano z nich atrament. Gdyby więc ktoś potrzebował na szybko coś napisać lub namalować, to o niezbędne przybory może postarać się na najbliższej łące".

 

 

Czernidłaka można spotkać w bliskim sąsiedztwie człowieka 

Grzyb ten ma szary kapelusz i niewyraźne prążki. Czernidłak jest jadalny, ale nie można go łączyć z alkoholem, bo może być śmiertelnie niebezpieczny. Zawiera on kopryny, które blokują metabolizm etanolu.

 

W Polsce jest grzybem pospolitym. Występuje w bliskim sąsiedztwie człowieka: w przydomowych ogródkach, trawnikach, nad brzegami rzek i innych miejscach. Owocniki wytwarza od kwietnia do listopada.

ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie