Warszawa: Odkrycie na budowie drugiej linii metra. Niewykluczone, że znajdą mamuta
Pamiątkę sprzed dziesiątek lat odkopano na warszawskim Bemowie, gdzie trwa budowa kolejnego odcinka linii metra M2. Oczom archeologów ukazała się ceglana piwniczka z łukowatym przejściem i pozostałości po metalowych schodach. Apetyt jest jednak na więcej - specjaliści uważają, że pod ziemią mogą kryć się jeszcze rolnicze urządzenia, a nawet szczątki mamutów oraz słoni leśnych.
Trwają prace przygotowawcze pod powstanie trzech nowych stacji drugiej linii metra na Bemowie. Oprócz budowniczych na miejscu pracują również archeolodzy.
ZOBACZ: Woj. świętokrzyskie. Niezwykłe odkrycia z okresu neolitu. Mogą mieć 7,5 tysiąca lat
Od samego początku prac ziemnych zaczęto odkrywać fragmenty ceramiki datowane na okres późnego średniowiecza. Naukowcy spodziewają też odnaleźć wiele innych skarbów z przeszłości.
Piwniczka sprzed wieku odkopana z Warszawie. Znalezisk jest więcej
Jak informuje stołeczny ratusz, archeolodzy - dzięki budowie podziemnej kolei - mogą przy okazji wykonać kwerendę w materiałach archiwalnych dotyczących tej części stolicy. W miejscu, gdzie powstaje Stacja Techniczno-Postojowa Karolin, odkryli zabudowę, która najprawdopodobniej pełniła funkcję piwniczki.
Ceglane ściany powstałe na przełomie XIX i XX wieku odkopano w miejscu, gdzie na mapie z 1931 roku zaznaczone są dwa budynki Folwarku Karolin. Prawdopodobnie była to jednak zupełnie odrębna konstrukcja, która składała się z pomieszczenia o kolebkowym sklepieniu, oddzielonego murowanymi ścianami z łukowatym przejściem.
ZOBACZ: Na Syberii odkryto zachowane w idealnym stanie szczątki mamuta. Posłuży do klonowania
Ponadto do jednej ze ścian przylegał komin. Odnaleziono także pozostałości po metalowych schodach, które prowadziły do tego pomieszczenia.
Na budowie metra znajdą szczątki słonia leśnego? To zdarzyło się już w Warszawie
Specjaliści spodziewają się, że odkopanie piwniczki to nie koniec odkryć na Bemowie. Ponieważ tam, gdzie trwa budowa metra, na początku XX wieku było więcej folwarków, spodziewają się odkopać m.in. narzędzia rolnicze, ozdoby czy naczynia z tamtego okresu.
Poza tym, na dawnych dobrach wsi Mory, może znajdować się na przykład ceramika późnośredniowieczna. Co więcej, doświadczenie z budowy poprzednich odcinków warszawskiego metra pozwala sądzić, że jest spora szansa na znaleziska prehistoryczne, jak szczątki mamuta czy słonia leśnego. Do takich sytuacji dochodziło już w stolicy.
Na trasie drugiej linii metra trwa budowa stacji Lazurowa, Chrzanów i Karolin - to czterokilometrowy odcinek. Tarcze wiertnicze TBM pojawią się na placu budowy w przyszłym roku. Pociągi nowym odcinkiem mają pojechać w październiku 2025 roku.
Czytaj więcej