Wybory 2023. 12 października to ostatni dzień na zmianę miejsca głosowania

Polska
Wybory 2023. 12 października to ostatni dzień na zmianę miejsca głosowania
Polsat News
12 października to ostatni dzień na zmianę miejsca głosowania

Już w niedzielę Polacy zadecydują, kto ma zasiąść w parlamencie, nie wszyscy jednak ustalili, gdzie dokładnie pójdą do urn wyborczych. 12 października to ostatni dzień na zmianę miejsca głosowania dla tych, którzy chcą oddać głos poza miejscem zameldowania lub stałego zamieszkania. Sprawdź, jak możesz to zrobić.

Zagłosować w gminie innej niż miejsce zameldowania lub stałego zamieszkania może każdy, kto jest uprawniony do głosowania, zamierza głosować w Polsce i w dniu wyborów chciałby oddać głos w innej komisji wyborczej niż ta do niego przypisana. Czas na zmianę jest jednak ograniczony. Ostatnim dniem, kiedy możemy zmienić miejsce głosowania w niedzielnych wyborach jest czwartek 12 października.

Zmiana miejsca głosowania - uzyskanie zaświadczenia

By oddać głos w innej gminie, możemy skorzystać z dwóch sposobów: uzyskania zaświadczenia pozwalającego na oddanie głosu w dowolnej gminie w kraju lub dopisania się do spisu wyborców w okręgu, w którym będziemy przebywali 15 października. 

 

Zgodnie z art. 32 Kodeksu wyborczego wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Decyzja i zaświadczenie są wydawane od ręki, a sprawę możemy załatwić osobiście lub z pomocą osoby upoważnionej. W momencie wydania zaświadczenia umożliwiającego głosowanie w dowolnym miejscu, dana osoba jest wykreślana z lokalnego spisu wyborców.

ZOBACZ: Głosowanie poza miejscem zamieszkania i za granicą. PKW i MSZ podają kluczowe daty

 

Zaświadczenie upoważnia zarówno do udziału w wyborach do parlamentu, jak i udziału w referendum ogólnokrajowym. Dokument ten może zostać wydany dla jednej osoby tylko raz. W przypadku zgubienia lub zniszczenia zaświadczenia nie ma możliwości wyrobienia duplikatu, a wyborca straci możliwość oddania głosu w nadchodzących wyborach.

Zmiana miejsca głosowania - dopisanie się do spisu wyborców

Drugi z dostępnych sposób - dopisanie się do spisu wyborców - nie wymaga osobistego stawienia się w urzędzie gminy, sprawę możemy załatwić przez Internet. 

 

ZOBACZ: Rzucają wszystko i jadą w Bieszczady. Głosować. Turystyka wyborcza zmieni losy kraju?

 

Jeśli chcesz złożyć wniosek osobiście, zabierz ze sobą dowód osobisty i udaj się do urzędu gminy, na której terenie będziesz przebywać w dniu wyborów. Wniosek możesz wypełnić na miejscu albo przynieś wcześniej wypełniony i wydrukowany dokument, który znajdziesz na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. 

 

ZOBACZ: Skarga ws. referendum. Jest decyzja Sądu Najwyższego

 

Wniosek możesz złożyć też na platformie ePUAP pod tym adresem. Po naciśnięciu opcji "Złóż wniosek", zaloguj się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub przez aplikację mObywatel. Pojawi się miejsce na wpisanie adresu, po którym będziesz przebywać w dniu wyborów. Sprawdź, czy wszystkie dane w wygenerowanym wniosku się zgadzają, i podpisz go elektronicznie.

 

Podczas składania wniosków i odbierania poszczególnych zaświadczeń nie ponosimy żadnych opłat. 

ako/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie