USA: Biblioteki zaniepokojone książką dla dzieci. Powodem nazwisko autorki

Świat
USA: Biblioteki zaniepokojone książką dla dzieci. Powodem nazwisko autorki
Flickr/JuliaC2006/CC BY 2.0 DEED/Twitter/NBC News
Biblioteki w Alabamie zwróciły uwagę na jedną z książek dla dzieci

Biblioteki publiczne w Alabamie oznaczyły książkę obrazkową dla dzieci jako potencjalnie "jednoznacznie seksualną". Powód jest absurdalny. Według informacji NBC News przyczyną podjęcia takiej decyzji jest nazwisko autorki - Gay. Rzecznik bibliotek publicznych hrabstwa Huntsville-Madison zaprzeczył, by "Poczytaj mi, Stella" została usunięta z półek.

Książka obrazkowa "Read Me a Story, Stella" ("Poczytaj mi, Stella") autorstwa Marie-Louise Gay opowiada o dziewczynce imieniem Stella, która - zgodnie z opisem - uczy swojego młodszego brata radości płynącej z czytania. Książka jest siódmym tomem popularnej serii, która sprzedała się w dwóch milionach egzemplarzy w dziesięciu językach.

 

Jak pierwszy donosił "Alabama Political Reporter", w zeszłym miesiącu biblioteka publiczna hrabstwa Huntsville-Madison dodała książkę do listy o potencjalnie "jednoznacznym seksualnie charakterze". Wyznaczone tytuły miały zostać sprawdzone i prawdopodobnie usunięte z działów dla dzieci w dziesięciu oddziałach.

Biblioteki usuwały książkę z działów dla dzieci? "Książka Gay nie została przeniesiona"

Rzecznik zespołu bibliotek Jay Hixon przekazał w poniedziałek, że lista została utworzona, aby "chronić zbiory przed przewidywanymi wyzwaniami" i nigdy nie miała służyć "jako wytyczne dotyczące przenoszenia lub usuwania materiałów".

 

"Nazwisko autora zostało umieszczone w wyniku wyszukiwania słów kluczowych w celu zidentyfikowania potencjalnie docelowych obszarów tematycznych" - stwierdził, dodając, że książka Gay nigdy nie została przeniesiona.

 

ZOBACZ: Japonia: Władze chcą zakazać Halloween w jednej z dzielnic. Powodem zbyt duże tłumy

 

Hixon zauważył również, że w zeszłym miesiącu głosowano za utworzeniem i opublikowaniem listy książek uznawanych za nieodpowiednie dla dzieci. Lista ma zostać utworzona na podstawie zgłoszeń od obywateli, ale nie została jeszcze opublikowana.

 

"Zainicjowaliśmy przegląd, ponieważ wierzymy, że to profesjonalni bibliotekarze przeszkoleni w zakresie rozwoju zbiorów powinni podejmować decyzje dotyczące rozmieszczenia książek" - stwierdził Hixon. "Przegląd wziął pod uwagę wiele różnych czynników. Lista była jedynie wstępnym krokiem w celu zidentyfikowania materiałów, które mogą być kwestionowane" - dodał.

 

"System biblioteczny ma na celu zapewnienie, że książki zawierające treści o charakterze jednoznacznie seksualnym zostaną umieszczone w kategorii odpowiedniej do wieku" - podkreślił.

"Śmieszność tego faktu nie powinna umniejszać powagi sytuacji"

Reprezentantka wydawnictwa Groundwood Books, które odpowiada za "Read Me a Story, Stella" Kirsten Brassard poinformowała, że według wiedzy firmy żadna książka autorki nie była wcześniej cenzurowana.

 

"Firma jest głęboko zaniepokojona autokratyczną cenzurą książek w bibliotekach hrabstwa Huntsville-Madison" - przekazała wydawczyni Marie-Louise Gay z Groundwood Books Karen Li.

 

"Chociaż to oczywiście śmieszne, że nasza książka z obrazkami pojawia się na ich liście ocenzurowanych książek tylko dlatego, że nazwisko autorki to 'Gay', śmieszność tego faktu nie powinna umniejszać powagi sytuacji" - stwierdziła Li.

 

ZOBACZ: USA: Tragedia w żłobku. Dzieci zatruły się narkotykiem

 

Jak podają lokalne serwisy informacyjne, większość z 246 książek znajdujących się na liście w Alabamie zawiera słowa kluczowe, takie jak "lesbijka", "gej", "płeć" i "tożsamość". Według AL.com na liście znajduje się również kilka książek, które bardziej skupiają się na kwestiach rasowych, jak na przykład "The Hate U Give" ("Nienawiść, którą rozsiewasz") Angie Thomas, która opowiada o dziewczynie, która widzi, jak jej przyjaciel z dzieciństwa zostaje śmiertelnie postrzelony przez oficera policji.

 

System Biblioteki Publicznej hrabstwa Huntsville-Madison poinformował w komunikacie prasowym z 28 września, że "recenzowanie książki zostało wstrzymane, a tytuły, które wcześniej przeniesiono, zostały zwrócone lub są w trakcie przywracania do pierwotnych miejsc".

Problem cenzury

Cenzura i ograniczenia dotyczące książek, szczególnie tych o tematyce LGBTQ, nie są charakterystyczne wyłącznie dla Alabamy.

 

Z raportu opublikowanego w zeszłym miesiącu przez American Library Association (ALA) wynika, że liczba wyzwań związanych z książkami osiągnęła w tym roku historyczny poziom.

 

Według ALA między 1 stycznia a 31 sierpnia zakwestionowano ogółem 1915 tytułów, co stanowi wzrost o 20 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Prawie wszystkie z tych książek dotyczą osób LGBTQ, rasy lub mają autorów o kolorze skóry innym niż biały lub reprezentujących LGBTQ.

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie